avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Lucrez in IT de ceva ani, acum mă ocup de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Lucrez in IT de ceva ani, acum mă ocup de programare. ...

Buna ziua,
Lucrez in IT de ceva ani, acum mă ocup de programare.
Firma la care lucrez, m-a încadrat ca "programator ajutor" pentru ca nu am facultate, si nu am drept (spun ei) la scutire de impozite.
Am absolvit o scoală acreditata (Link Academy - Android Developer) si de trei ani programez fără sa "ajut" pe nimeni.
Întrebarea este: am drept la scutire? Am citit legea, si nu mi se pare ca facultatea este absolut obligator..
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:51, 2 August 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conditie:
- detin o diplomă de licență obținută în urma finalizării unei forme de învățământ superior de lungă sau de scurtă durată sau în urma finalizării ciclului I de studii universitare de licență, eliberată de o instituție de învățământ superior acreditată, sau dețin o diplomă de bacalaureat și urmează cursurile unei instituții de învățământ superior acreditate și prestează efectiv una dintre activitățile prevăzute în anexa la Ordinul nr. 20.463/3.964/967/1.415/2023

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutit de impozit in prelungire? danb15 danb15 Salut! Tocmai ce am terminat anul trei dar am o restanta pentru care trebuie sa-mi fac prelungire si apoi sa-mi dau licenta. In prezent lucrez in domeniul IT, ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, pot sa scutesc de impozit un angajat care nu are studii ... elizacristina elizacristina Buna ziua, Pot sa scutesc de impozit un angajat care nu are studii superioare in domeniul IT? Nu imi este clar. In ordinul 20463/2023 se specifica: art 1 lit ... (vezi toată discuția)