Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Lucrez in IT de ceva ani, acum mă ocup de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Lucrez in IT de ceva ani, acum mă ocup de programare. ...

Buna ziua,
Lucrez in IT de ceva ani, acum mă ocup de programare.
Firma la care lucrez, m-a încadrat ca "programator ajutor" pentru ca nu am facultate, si nu am drept (spun ei) la scutire de impozite.
Am absolvit o scoală acreditata (Link Academy - Android Developer) si de trei ani programez fără sa "ajut" pe nimeni.
Întrebarea este: am drept la scutire? Am citit legea, si nu mi se pare ca facultatea este absolut obligator..
Conditie:
- detin o diplomă de licență obținută în urma finalizării unei forme de învățământ superior de lungă sau de scurtă durată sau în urma finalizării ciclului I de studii universitare de licență, eliberată de o instituție de învățământ superior acreditată, sau dețin o diplomă de bacalaureat și urmează cursurile unei instituții de învățământ superior acreditate și prestează efectiv una dintre activitățile prevăzute în anexa la Ordinul nr. 20.463/3.964/967/1.415/2023