Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de mostenire frate de tata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de mostenire frate de tata

Buna ziua!

Ma aflu intr-o situatie la care nu am reusit sa gasesc un raspuns, poate ma poate ajuta cineva din comunitate.

Tatal meu are un copil dintr-o casnicie anterioara, iar eu sunt unicul copil din casnicia actuala. In timpul acestei casnicii, mama mea a mostenit un teren in urma decesului mamei sale.

Intrebarea mea este daca fratele de tata are drept de mostenire asupra terenului mostenit de mama mea.

Multumesc pentru eventualele raspunsuri!
Mama este mostenita de descendentii ei, adica de dvs terenul are ceva construit pe el?
adriandimitriu, utilizator
adriandimitriu a scris:

Mama este mostenita de descendentii ei, adica de dvs terenul are ceva construit pe el?

Deci in cazul decesului mamei, tatalui meu nu i se cuvine nicio parte din teren?

Terenul nu are constructii pe el.
Depinde.
Dacă decedează tatăl primul, nu. Pe mama o veți moșteni doar dvs.
Dacă decedează mama prima, o vor moșteni: tatăl, ca soț supraviețuitor (1/4) si dvs (3/4).
Mai departe, la decesul tatălui, cota lui de 1/4 se va împărți în mod egal între cei 2 copii: dvs și cel din prima căsătorie.