avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de mostenire frate de tata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de mostenire frate de tata

Buna ziua!

Ma aflu intr-o situatie la care nu am reusit sa gasesc un raspuns, poate ma poate ajuta cineva din comunitate.

Tatal meu are un copil dintr-o casnicie anterioara, iar eu sunt unicul copil din casnicia actuala. In timpul acestei casnicii, mama mea a mostenit un teren in urma decesului mamei sale.

Intrebarea mea este daca fratele de tata are drept de mostenire asupra terenului mostenit de mama mea.

Multumesc pentru eventualele raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 14:42, 3 August 2023
Mama este mostenita de descendentii ei, adica de dvs terenul are ceva construit pe el?
Ultima modificare: Joi, 3 August 2023
adriandimitriu, utilizator
adriandimitriu a scris:

Mama este mostenita de descendentii ei, adica de dvs terenul are ceva construit pe el?


Deci in cazul decesului mamei, tatalui meu nu i se cuvine nicio parte din teren?

Terenul nu are constructii pe el.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depinde.
Dacă decedează tatăl primul, nu. Pe mama o veți moșteni doar dvs.
Dacă decedează mama prima, o vor moșteni: tatăl, ca soț supraviețuitor (1/4) si dvs (3/4).
Mai departe, la decesul tatălui, cota lui de 1/4 se va împărți în mod egal între cei 2 copii: dvs și cel din prima căsătorie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul la mostenire cristina1980 cristina1980 buna ziua. mama mea in urma divortului a dobandit un apartament suntem 2 frati si ea doreste sa stie care ii sunt drepturile ei in acest apartament si ce act ... (vezi toată discuția)
Succesiune cu batai de cap shaquille7 shaquille7 Salut Comunitate va rog sa ma lamuriti asupra unui aspect: 1. tatal meu a divortat de mama mea si s-a recasatorit. in urma acestei casnici am rezultat doar ... (vezi toată discuția)
Succesiune IONY1972 IONY1972 Buna seara! Mama a decedat acum 7 ani,tatal a decedat de curand.Suntem 2 frati dintre care unul din prima casatorie a tatalui (nu infiat).Mentionez ca nu s-a ... (vezi toată discuția)