avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 296 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. După demisia la zi și nerespectarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. După demisia la zi și nerespectarea perioadei de ...

Bună ziua.
După demisia la zi și nerespectarea perioadei de preaviz, angajatorul m-a sancționat disciplinar și nu mi-a plătit deloc ultimul salariu. Este legală treaba asta?
Vă mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:17, 4 August 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Demisia la zi nu exista ..fie e cu preaviz , fie e fara preaviz.

Nerespectarea preavizului da posibilitatea angajatorului sa va desfaca disciplinar c.i.m., in urma unei cercetari disciplinare.

Nu prea vad eu ce salariu sa va plateasca daca ati absentat nemotivat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie fara preaviz pavel_elena pavel_elena Buna ziua, Vreau sa-mi dau demisia de la actualul meu angajator, dar doresc sa plec fara preaviz. Angajatorul meu actual nu este de acord sa plec fara ... (vezi toată discuția)
In caz de demisie neacceptata stwfan.razvan stwfan.razvan In cazul in care angajatorul nu accepta demisia....ce efecte negative imi poate aduce daca nu stau in preaviz...si daca stau...perioada de lucru e jumatate de ... (vezi toată discuția)
Preavizul în cazul demisiei este obligatoriu ?dacă doresc sa ... Chiva53 Chiva53 Preavizul în cazul demisiei este obligatoriu ?dacă doresc sa demisionez si nu vreau sa stau în preaviz poate angajatorul sa ma oblige intr un fel sau sa ... (vezi toată discuția)