Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. In cazul in care tatal meu in varsta de 84 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. In cazul in care tatal meu in varsta de 84 ani a decedat ...

Buna ziua. In cazul in care tatal meu in varsta de 84 ani a decedat acum o saptamana pe 28 iulie 2023 am dreptul la o pensie de urmas? DIn luna octombrie 2023 voi reincepe munca. Care sunt conditiile impuse pentru a primi o astfel de pensie si cui trebuie sa ma adresez? Sunt conditionata sau limitata de varsta de 36 ani? Ideea e ca am un copil de 10 luni pe care il cresc singura nu am nici un suport financiar si imi este teribil de dificil.. Consider ca este dreptul meu sa ma informez . Multumesc anticipat!
Bună ziua,

Sunt conditionata sau limitata de varsta de 36 ani?

Nu puteți beneficia de pensie de urmaș la vârsta dvs..
Pensia de urmaș pentru copii se acordă pâna la vârsta de 18 ani, iar pentru cei care continuă studiile până la maxim 26 de ani.