Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce fac dacă nu e contractul de munca înregistrat la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce fac dacă nu e contractul de munca înregistrat la Itm.

Bună ziua,
Ma-am angajat la firma la data de 20 martie 2023.
În luna iunie mi-am facut SPV și am observat ca, nu am taxele plătite.
Salariul îmi este virat în cont, iar la detalii scrie "plata" si uneori "salariu".
Mai nou a început sa îmi dea salariul după câteva zile și asta după multe mesaje.
Dacă fac reclamație la ITM ar ajuta cu ceva la stagiul de cotizare sau sa dau firma în judecata?

O zi frumoasă!
kladeland, utilizator
ITM-ul nu are legatura cu stagiul de cotizare.

Ati verificat la ITM daca c.i.m. apare transmis in REVISAL?
Mulțumesc frumos, pt răspuns!
Ma gândeam ca, dacă nu am taxele plătite, nu am nici CIM înregistrat la ITM.
Cum pot verifica la ITM dacă CIM este transmis in revisal?
Solicitati eliberarea unui extras REVISAl ..... cerere , fotocopie CI si se plateste o taxa de 20 lei.
Buna ziua,
Vreau sa plec de la aceasta firma,pentru că nu primesc salariul la timp,pot sa plec fără preaviz?
Mulțumesc!
neplata salariului constituie motiv de demisie fara preaviz.