avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1638 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce fac dacă nu e contractul de munca înregistrat la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce fac dacă nu e contractul de munca înregistrat la Itm.

Bună ziua,
Ma-am angajat la firma la data de 20 martie 2023.
În luna iunie mi-am facut SPV și am observat ca, nu am taxele plătite.
Salariul îmi este virat în cont, iar la detalii scrie "plata" si uneori "salariu".
Mai nou a început sa îmi dea salariul după câteva zile și asta după multe mesaje.
Dacă fac reclamație la ITM ar ajuta cu ceva la stagiul de cotizare sau sa dau firma în judecata?

O zi frumoasă!
Ultima modificare: Duminică, 6 August 2023
kladeland, utilizator
Cel mai recent răspuns: kladeland , utilizator 22:30, 8 Septembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ITM-ul nu are legatura cu stagiul de cotizare.

Ati verificat la ITM daca c.i.m. apare transmis in REVISAL?
Mulțumesc frumos, pt răspuns!
Ma gândeam ca, dacă nu am taxele plătite, nu am nici CIM înregistrat la ITM.
Cum pot verifica la ITM dacă CIM este transmis in revisal?
Solicitati eliberarea unui extras REVISAl ..... cerere , fotocopie CI si se plateste o taxa de 20 lei.
Buna ziua,
Vreau sa plec de la aceasta firma,pentru că nu primesc salariul la timp,pot sa plec fără preaviz?
Mulțumesc!
neplata salariului constituie motiv de demisie fara preaviz.

Alte discuții în legătură

Daca semnez un c.m. acum,, pentru data de 1.06.2009, pot sa ma razgandesc pana atunci? gabriela32 gabriela32 ma gandesc sa plec la o firma concurenta; firma la care plec imi cere sa semnam deja contractul de munca; acest contract contine toate clauzele admise de lege, ... (vezi toată discuția)
Clauza de neconcurenta nikki81 nikki81 Buna dimineata, Am si eu o mare problema...sunt in preaviz si firma unde lucrez in ultimele zile de munca ma pune sa semnez o clauza de confidentialitate, ... (vezi toată discuția)
Drept civil - codul muncii, neplata timp de preaviz a.mircea a.mircea Buna dimineata, sunt un tanar a carei prietena si-a dat demisia cu acordul partilor si un preaviz de 15 zile. Firma respectiva nu doreste sa plateasca ... (vezi toată discuția)