Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua pe datde 6martie 2023 am semnat contractul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua pe datde 6martie 2023 am semnat contractul de munca ...

Buna ziua pe datde 6martie 2023 am semnat contractul de munca pe 1 an de zile pana pe 6 martie 2024.dupa o luna de munca am aflat ca sunt imsarcinata. Dupa ce am implinit 7 luni de sarcina am bagat 2 saptamani de medical. Ma poate sfatui si pe mine cineva ce pot face mai departe? Daca pot beneficia de prenatal sau ce drepturi am? Va multumesc
Si acum ce ocupatie aveti?
Contractul a ajuns la bun sfarsit? Daca da, ce ati facut dupa...
Daca nu... cat ati lucrat si ce ati facut apoi?
Stagiul minim de asigurare pentru acordarea concediului de maternitate este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.
Contractul inca este valabil pana pe 6 martie 2024.momentan sunt in concediu medical 2 saptamani.
Si eu ma pot incadra sau nu. E prima oara cand trec prin asa ceva.de aceea cer un ajutor

Cornel Vasile a scris:

Stagiul minim de asigurare pentru acordarea concediului de maternitate este de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

6 luni de stagiu s-ar implini la 06.09.2023 ...care este data prezumata a nasterii ?