Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua! Sunt angajata la o institutie de stat. Sunt ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua! Sunt angajata la o institutie de stat. Sunt nascuta ...

Buna ziua! Sunt angajata la o institutie de stat. Sunt nascuta in 1971, am o vechime in munca de 34 si 5 luni cotizat. Pot sa cumpar vechime in munca? Si cand pot sa ies la pensie?
Stagiul de cotizare se mai poate cumpăra doar până la data de 31-august-2023.

Dar pentru ce v-ar mai trebui stagiu de cotizare dacă aveți deja vechime în muncă suficientă să ieșiți la pensie când veți împlini vârsta legală`??

Nu este valabil stagiul de cotizare cumpărat să ieșiți la pensie anticipată.

Momentan dotorită vârstei tinere, nu îndepliniți condițiile legale să vă pensionați nici anticipat.
Dapix, utilizator
Vechimea se poate cumpara numai de către persoanele care au deja varsta de pensionare .
www.avocatnet.ro/articol_573...