avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

iesire la pensie

se poate iesi la pensie de catre o persoana fizica autorizata daca nu a fost platit CAS , CASS?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:55, 9 Mai 2010
o prima conditie de pensionare este sa fi avut carte de munca minimum (conditiile vezi codul muncii) ani lucrati in cartea de munca...
....... sa fi platit contributie la Bugetul Asigurarii Sociale De pensii
a doua conditie este sa aveti indepliniti conditia stagiului minim de cotizare .
Interventie moderator In privinta platii CASS, ati postat aceeasi intrebare aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Va rog sa cititi si sa respectati regulamentul de postare in Forum. Multumesc!

ipc77 a scris:
se poate iesi la pensie de catre o persoana fizica autorizata daca nu a fost platit CAS , CASS?

Ce vreti sa spuneti, ca n-a platit toata viata CAS?
Reveniti cu urmatoarele date:
-sexul persoanei pentru care intrebati;
-data nasterii;
-stagiul (adica vechimea in munca) pentru care s-a retinut si virat CAS.
persoana fizica autorizata are 60 ani si nu a platit contributiiile in ultimii 4 ani , si acum doreste sa iasa la pensie , contributiile au fost platite pe o perioada de aproximativ 30 ani (vechime in munca)
1. Nu ati dat datele solicitate de colega mea, @Gabriela Pintea: data nasterii, sexul.
2. "Aproximativ 30 de ani" nu spune prea multe. Este sub sau peste 30 de ani? Este esentiala precizarea.
3. La pensie poate iesi orice persoana care indeplineste conditiile legale (varsta si stagiul minim de cotizare - de aceea vi s-au cerut acele date, mai sus). CASS nu are legatura cu iesirea la pensie.

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata lascarica lascarica Buna seara.Ma puteti ajuta cu un sfat? Am varsta de 57 ani si 2 luni,total stagiu de cotizare realizat este de 37 ani 5 luni iar din ianuarie 2003 sunt ... (vezi toată discuția)
Pensie drakin drakin Am si eu o intrebare o persoana care are 30 ani de munca din care 21 de ani grupa a II a de munca si varsta de 53 de ani poate iesi la pensie in baza legii ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata DanielRa DanielRa Va rog sa-mi spuneti daca cu acest stagiu de cotizare pot iesi la pensie anticipat. Stagiul de cotizare realizat: 36 ani 4luni 25 zile -in gr.II ... (vezi toată discuția)