Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

iesire la pensie

se poate iesi la pensie de catre o persoana fizica autorizata daca nu a fost platit CAS , CASS?
o prima conditie de pensionare este sa fi avut carte de munca minimum (conditiile vezi codul muncii) ani lucrati in cartea de munca...
....... sa fi platit contributie la Bugetul Asigurarii Sociale De pensii
a doua conditie este sa aveti indepliniti conditia stagiului minim de cotizare .
Interventie moderator In privinta platii CASS, ati postat aceeasi intrebare aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Va rog sa cititi si sa respectati regulamentul de postare in Forum. Multumesc!

ipc77 a scris:
se poate iesi la pensie de catre o persoana fizica autorizata daca nu a fost platit CAS , CASS?

Ce vreti sa spuneti, ca n-a platit toata viata CAS?
Reveniti cu urmatoarele date:
-sexul persoanei pentru care intrebati;
-data nasterii;
-stagiul (adica vechimea in munca) pentru care s-a retinut si virat CAS.
persoana fizica autorizata are 60 ani si nu a platit contributiiile in ultimii 4 ani , si acum doreste sa iasa la pensie , contributiile au fost platite pe o perioada de aproximativ 30 ani (vechime in munca)
1. Nu ati dat datele solicitate de colega mea, @Gabriela Pintea: data nasterii, sexul.
2. "Aproximativ 30 de ani" nu spune prea multe. Este sub sau peste 30 de ani? Este esentiala precizarea.
3. La pensie poate iesi orice persoana care indeplineste conditiile legale (varsta si stagiul minim de cotizare - de aceea vi s-au cerut acele date, mai sus). CASS nu are legatura cu iesirea la pensie.