Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Va rog sa-mi spuneti daca cu acest stagiu de cotizare pot iesi la pensie anticipat.
Stagiul de cotizare realizat: 36 ani 4luni 25 zile
-in gr.II (Lg.3/1077) : 19 ani 7luni 19zile
-conditii normale : 8 ani 7luni 22zile
Ca sa beneficiati de pensie anticipata sau de pensie anticipata partiala, trebuie sa indepliniti, cumulativ, doua conditii: sa aveti varsta cu 5 ani mai mica decat varsta standard de pensionare si sa fi depasit cu 10 ani stagiul complet de cotizare de 30 sau de 35 de ani, in functie de sexul dvs.

Conditia referitoare la stagiul complet de cotizare este indeplinita pentru pensie anticipata partiala, indiferent daca sunteti o doamna sau un domn. Despre varsta nu va pot spune nimic intrucat nu ati precizat nici data nasterii dvs., nici sexul.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Valentin Mester a scris:

In Romania ca sa iesiti la pensie trebuie sa indepliniti o conditie esentiala,varsta.In cazul dv.fac pe detectivul:barbat nascut dupa 01 ian.1950,o sa iesiti la pensie de limita de varsta cu reducerea de 4 ani pt anii lucrati in gr.II-a la implinirea varstei de 61 de ani.
Am uitat intrebarea principala,pensionare anticipata la implinirea varstei de 60 ani,sa asteptam noua lege sa vedem daca se mentine penalizarea de 0,75% pt.fiecare luna de anticipare,daca aveti un loc de munca mai trebuie sa asteptati un an.