Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

iesire la pensie

se poate iesi la pensie de catre o persoana fizica autorizata daca nu a fost platit CAS , CASS?
sex masculin
data nasterii 28.03.1949
stagiu de cotizare 34 ani
ipc77 a scris:

sex masculin
data nasterii 28.03.1949
stagiu de cotizare 34 ani

Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu Noiembrie 2013, respectiv la implinirea varstei de 64 ani si 8 luni.
1. Pentru un barbat nascut in martie 1949, varsta standard de pensionare este de 64 de ani si 8 luni iar stagiul complet de cotizare este de 34 de ani si 4 luni.
2. Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu noiembrie 2013, respectiv la implinirea varstei de 64 ani si 8 luni;
3. Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala, intrucat nu ati realizat stagiul complet de cotizare cerut de lege (adica34 de ani si 4 luni).
4. Faceti un contract de asigurare sociala pentru 4 luni si apoi veti putea oricand sa iesiti la pensie anticipata partiala.