avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

iesire la pensie

se poate iesi la pensie de catre o persoana fizica autorizata daca nu a fost platit CAS , CASS?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:55, 9 Mai 2010
sex masculin
data nasterii 28.03.1949
stagiu de cotizare 34 ani
ipc77 a scris:

sex masculin
data nasterii 28.03.1949
stagiu de cotizare 34 ani


Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu Noiembrie 2013, respectiv la implinirea varstei de 64 ani si 8 luni.
1. Pentru un barbat nascut in martie 1949, varsta standard de pensionare este de 64 de ani si 8 luni iar stagiul complet de cotizare este de 34 de ani si 4 luni.
2. Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta incepand cu noiembrie 2013, respectiv la implinirea varstei de 64 ani si 8 luni;
3. Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala, intrucat nu ati realizat stagiul complet de cotizare cerut de lege (adica34 de ani si 4 luni).
4. Faceti un contract de asigurare sociala pentru 4 luni si apoi veti putea oricand sa iesiti la pensie anticipata partiala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata lascarica lascarica Buna seara.Ma puteti ajuta cu un sfat? Am varsta de 57 ani si 2 luni,total stagiu de cotizare realizat este de 37 ani 5 luni iar din ianuarie 2003 sunt ... (vezi toată discuția)
Pensie drakin drakin Am si eu o intrebare o persoana care are 30 ani de munca din care 21 de ani grupa a II a de munca si varsta de 53 de ani poate iesi la pensie in baza legii ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata DanielRa DanielRa Va rog sa-mi spuneti daca cu acest stagiu de cotizare pot iesi la pensie anticipat. Stagiul de cotizare realizat: 36 ani 4luni 25 zile -in gr.II ... (vezi toată discuția)