Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Va rog sa ma ajutați cu lămuriri in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Va rog sa ma ajutați cu lămuriri in următoarea ...

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutați cu lămuriri in următoarea problema:
As dori sa montez o centrala termică de apartament pe gaze. Apartamentul se afla intr-un imobil care are centrala proprie de bloc, pe gaze.
Am nevoie de acordul președintelui de bloc și de acordul vecinilor ?
Pana acum nimeni nu a montat centrala in bloc, deci trebuie sa trag și țeava de gaze separat.
Ce demersuri ar fi necesare?
Mulțumesc
Nu exista vreo lege care sa se fi ocupat de acest caz, ci doar la debransarea de la sistemul centralizat.
Totusi, e bine sa stiti ca nu veti putea fi scutita de plata cheltuielilor de intretinere legate de centrala de bloc, conform art. 75 alin. 4 din aceeasi lege.

Pentru instalarea unei centrale proprii, discutati cu distribuitorul de gaz din zona, pentru un aviz de racordare. (nu va trebuie referatul tehnic si nici aprobarea asociatiei, in consecinta).
Articolul 37
(6) Modificarea instalațiilor interioare ale condominiului aflate în proprietate comună se
realizează numai în condițiile legii, pe baza unui referat tehnic de specialitate, emis de furnizorul
utilității, în care se arată efectele modificării instalației respective și a autorizației de construire. Pe
baza referatului tehnic, adunarea generală hotărăște, cu votul majorității a două treimi din
numărul membrilor asociației, asupra necesității și oportunității efectuării modificării. În cazul
producerii locale, la nivel de condominiu, a energiei termice și a apei calde de consum, nu este
necesar referatul tehnic menționat.

[ link extern ]