Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Este vorba de o curte de 240mp in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Este vorba de o curte de 240mp in propietatea a doua ...

Buna ziua,
Este vorba de o curte de 240mp in propietatea a doua surori,una detine 47 mp,cealalta 193mp. Sora ce detinea suprafata de 47mp a decedat urmand ca fiul sa mosteneasca aceasta suprafata din curte.Mentionez ca nu a facut succesiunea in termen de un an de la deces (2018). In ce conditii fiul poate ceda partea de 47mp in favoarea matusii ?.Inafara de aceasta suprafata de teren atat defuncta cat si fiul nu mai au nici o alta cota de propietate din teren/casa.Multumesc,
Ok, nu mai are nicio alta cota din mostenirea parintilor, dar sora decedata mai are si alte bunuri in proprietate?
raluk0207, utilizator
NU
....in acest caz ce relevanta ar avea daca are sau nu alte bunuri in propietate ?.....nu, nu are....
Daca fiul se declara strain de mostenirea, sora o mosteneste pe sora decedata, asta e relevanta.
.....sa inteleg ca la prima intalnire la notar (nepotul si matusa) el se declara strain de mostenire (cedeaza mostenirea) si se pot face actele pe sora decedatei .....