Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua, O datorie la banca neachitata a ajuns la o ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua, O datorie la banca neachitata a ajuns la o firma de ...

Buna ziua,

O datorie la banca neachitata a ajuns la o firma de recuperat creante.Inca n-am achitat nimic intrucat intentionez sa negociez suma totala la plata integrala.Intre timp a aparut o mostenire si sunt chemat la dezbaterea succesiunii.Pentru a nu afecta acest proces am decis sa renunt la partea mea de mostenire.Firma de recuperare poate contesta aceasta decizie pentru a se asigura ca devin proprietar in vederea unui sechestru ulterior? Multumesc.
Pentru a nu afecta acest proces am decis sa renunt la partea mea de mostenire

o prostie, ramaneti si fara mostenire si datoria tot o veti avea de platit.
Si dac creditorul poate ataca actul de renuntare daca nu aveti avere proprie si nu ar avea de unde se indestula.
Are dreptate Doamna moderator, ați comis o mare prostie, pentru ca acum pierdeți de 2 ori, și moștenirea, și executat silit veți fi până la îndestularea creditorului.

Măcar cu cota parte moștenita poate ați fi achitat creditul, sau cel puțin o parte din datorie.
Cu siguranță creditorul poate cere în instanță anularea deciziei dvs de a renunța la moștenire.