avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua, O datorie la banca neachitata a ajuns la o ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua, O datorie la banca neachitata a ajuns la o firma de ...

Buna ziua,

O datorie la banca neachitata a ajuns la o firma de recuperat creante.Inca n-am achitat nimic intrucat intentionez sa negociez suma totala la plata integrala.Intre timp a aparut o mostenire si sunt chemat la dezbaterea succesiunii.Pentru a nu afecta acest proces am decis sa renunt la partea mea de mostenire.Firma de recuperare poate contesta aceasta decizie pentru a se asigura ca devin proprietar in vederea unui sechestru ulterior? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 18:57, 17 August 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru a nu afecta acest proces am decis sa renunt la partea mea de mostenire

o prostie, ramaneti si fara mostenire si datoria tot o veti avea de platit.
Si dac creditorul poate ataca actul de renuntare daca nu aveti avere proprie si nu ar avea de unde se indestula.
Are dreptate Doamna moderator, ați comis o mare prostie, pentru ca acum pierdeți de 2 ori, și moștenirea, și executat silit veți fi până la îndestularea creditorului.

Măcar cu cota parte moștenita poate ați fi achitat creditul, sau cel puțin o parte din datorie.
Cu siguranță creditorul poate cere în instanță anularea deciziei dvs de a renunța la moștenire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Apartament mostenire/executare silita banca rocky rocky Buna ziua, as vrea sa ma ajutati cu un sfat. Detin impreuna cu sora mea un apartament in Bucuresti. Apartamentul este mostenire si amandoua avem acte care ... (vezi toată discuția)
Renuntare la succesiune alinoana alinoana Buna ziua, Am urmatoare sitautie:Mama vrea sa dezbata taxa de sucesiune in urma decesului parintilor si al fratelui. Taxa se va dezbate impreuna cu matusa si ... (vezi toată discuția)
Pot solicita infiintarea sechestrului asigurator daca am deja titlul executoriu, daca eu solicit, eu am si prioritate la achitarea de catre debitor a sumei datorate? ddianna ddianna Buna ziua, Am titlul executoriu, prin care debitorul este obligat s a-mi achita o suma de bani.Problema este ca, mai sunt cativa creditori ce au pretentii ... (vezi toată discuția)