Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... indiviziune mostenitor decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

indiviziune mostenitor decedat

Buna ziua! Detin cota de 5/8 dintr-o garsoniera prin contract de vanzare cumparare de la unul din mostenitori. Initial erau 4 si au mai ramas 2. De la unul am cumparat eu si celalat a decedat. Eu nu il mostenesc pe cel decedat si nici cel care mi-a vandut cota sa nu il mosteneste. Vreau sa deschid procesul de iesire in indivizune. Ceilalti 2 mostenitori sunt frati cu cel decedat si il mostenesc dar refuza deschiderea succesiunii. Instanta ii va obliga la deschiderea succesiunii? Cine va plati pt aceasta succesiune.
Daca doriti iesirea din indiviziune, introduceti actiune pt iesirea din indivizine, si chemati mostenitorii decedatului in calitate de parati , si atunci veti vedea cum stau lucrurile , adica , daca accepta amandoi, sau unul sau nici unul mostenirea , sau daca vor indica alti mostenitori ai defunctului coproprietar cu dvs cu care sa va judecati.Numai in sala va veti lamuri.Nimeni nu este obligat sa ramana in starea de indiviziune daca nu doreste.Consultati un avocat .Bafta!