Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Demolare casa veche situata pe hotar. Dorim sa demolam ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Demolare casa veche situata pe hotar. Dorim sa demolam o casa ...

Demolare casa veche situata pe hotar.
Dorim sa demolam o casa veche situata pe hotarul cu vecinul si pt obtinerea autorizatiei ne este necesar acordul vecinului. Problema e ca acest vecin este foarte delasator, nu a dezbatut moștenirea proprietatii dupa moartea tatalui si nici nu intentioneaza sa o faca , deci nu are nici un act de proprietate si nu poate dovedi in fata notarului ca isi da acordul. Oricum proprietatea de langa noi are mai multi moștenitori, o parte nefiind din orasul nostru. Deci pare imposibil sa obtinem acordul vecinilor pt demolare. Chiar atata chin sa putem demola o casa batraneasca si sa facem in loc un gard pe banii noștri? Va rugăm din suflet, ce solutii avem?
Daca amiabil nu puteti determina vecinii sa dezbata succesiunea ,aveti varianta sa formulati actiune in instanta