avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună dimineața. Sunt divorțată, custodie comuna, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună dimineața. Sunt divorțată, custodie comuna, fetita e ...

Bună dimineața. Sunt divorțată,custodie comunica,fetita e la domiciliu meu. Tatăl copilului îmi cere certificatul de naștere al fetei pt deducere personala. Sunt obligata sa îl dau fiind eu tutore și avandu l in întreținere.? El plătește pensie alimentara
Cel mai recent răspuns: marilenapopescu , utilizator 08:47, 25 August 2023
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce motiv aveti sa nu i-l dati daca ii trebuie?
Ultima modificare: Joi, 17 August 2023
gi-jane2, moderator
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Beneficiaza de deducere personala pentru copii minori ambii parinti ai copilului - chiar divortati fiind - daca copilul se afla in intretinerea ambilor parinti, ceea ce este si situatia dvs de vreme ce ii plateste pensie.

Asa ca nu aveti de ce sa nu ii dati certificatul copilului pentru ca oricum isi poate scoate oricand un duplicat.
Fiind salariata va avea nevoie pe lângă certificat de o adeverință ca eu nu l am la deducere?
Nu
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua. Are nevoie de o copie dupa certificatul de nastere, nu de original.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copie certificat de nastere iulia53 iulia53 Buna dimineta Am o problema de rezolvat,un client are nevoie de o copie legalizata a certificatului de nastere a minorului avut din prima casatorie,Cum il ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentara Alesya_D77 Alesya_D77 Buna seara am si eu o intrebare? Parintii mei au fost casatoriti acum 20 de ani,ce au rezultat 2 copii.S-au despartit eu am ramas la mama si fratele meu la ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. sunt separata de sot de 1 an jumate, suntem in curs ... Cristinutza30 Cristinutza30 Buna ziua. Sunt separata de sot de 1 an jumate, suntem in curs de divort. El si-a cautat copilul doar de doua ori. Intr o zi, imi scrie ca vrea o copie a ... (vezi toată discuția)