Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună dimineața. Sunt divorțată, custodie comuna, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună dimineața. Sunt divorțată, custodie comuna, fetita e ...

Bună dimineața. Sunt divorțată,custodie comunica,fetita e la domiciliu meu. Tatăl copilului îmi cere certificatul de naștere al fetei pt deducere personala. Sunt obligata sa îl dau fiind eu tutore și avandu l in întreținere.? El plătește pensie alimentara
Ce motiv aveti sa nu i-l dati daca ii trebuie?
gi-jane2, moderator
Beneficiaza de deducere personala pentru copii minori ambii parinti ai copilului - chiar divortati fiind - daca copilul se afla in intretinerea ambilor parinti, ceea ce este si situatia dvs de vreme ce ii plateste pensie.

Asa ca nu aveti de ce sa nu ii dati certificatul copilului pentru ca oricum isi poate scoate oricand un duplicat.
Fiind salariata va avea nevoie pe lângă certificat de o adeverință ca eu nu l am la deducere?
Nu
Buna ziua. Are nevoie de o copie dupa certificatul de nastere, nu de original.