Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca CCM

Buna ziua. Actualul CCM este valabil pana in decembrie 2024 (cu o durata de 24 luni). In cursul acestui an, 2023, am obligatia de a initia negocierile cu angajatii? Sau pot sa ma rezum la obligatia de a initia negocierile cu min. 60 de zile inainte de a expira CCM-ul? Planul de formare profesională pe care angajatorul are obligația de a-l elabora anual trebuie depus ca urmare a negocierilor cu angajatii? Va multumesc
1. În cazul în care există încheiat un contract colectiv de muncă în vigoare, inițiatorul negocierii colective, poate iniția negocierea cu cel puțin 60 de zile calendaristice înaintea expirării contractelor colective de muncă sau a expirării perioadei de aplicabilitate a clauzelor stipulate în actele adiționale la contractele colective de muncă la nivel de unitate/grup de unități/sector de negociere colectivă.

In speta, va puteti doar la obligatia initierii negocierii u cel puțin 60 de zile calendaristice înaintea expirării contractului colectiv de muncă.

2. Angajatorul persoană juridică care are mai mult de 20 de salariaţi elaborează anual şi aplică planuri de formare profesională, cu consultarea sindicatului sau, după caz, a reprezentanţilor salariaţilor.
Planul de formare profesională elaborat devine anexă la contractul colectiv de muncă încheiat la nivel de unitate.