Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calculul indemnizatiei pt cresterea copilului pana la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calculul indemnizatiei pt cresterea copilului pana la 2 ani - exceptie

Buna ziua,

Desi este un subiect uzat moral pana la aceasta data, totusi inca nu am putut afla un raspuns corect la nedumerirea mea.
Sunt in concediu pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani, pana la data de 24 aprilie 2010, urmand a intra din nou in activitate.
In momentul de fata sunt insarcinata cu al doilea copil, urmand a naste in luna - sa zicem - septembrie 2010.
Cum se va calcula urmatoare indemnizatie, tinand cont ca am venit profesional respectiv 5 luni in 2010 - mai, iunie, iulie, august, septembrie-pentru celelalte 7 luni din ce venit se va calcula indemnizatia?
Din 7 luni cu venitul de indemnizatie, sau 7 luni din venitul anterior intrarii in concediu cu primul copil, respectiv anterioare datei de 01.08.2008( atunci am intrat in concediu pwntru cresterea primului copil)?
Va multumesc!

Buna seara,
pentru cele 7 luni, in care nu a-ti realizat venituri, se va lua ca si baza de calcul suma de 600 lei. Asadar, se va face media veniturilor nete de pe cele 5 luni lucrate si a celor 7 luni cu 600 lei. (Daca din calcul, reiese un cuantum mai mic de 600 lei, se va acorda suma de 600)
Si daca in cele 7 luni indemnizatia a fost mai mare decat 600 ron pentru ca a optat pentru 85% din salariu?
Va multumesc pentru raspus.
Problema este urmatoarea:
- in cele 7 luni - am fost in conceiu pentru cresterea copilului pana la 2 ani - deci am beneficiat de indemnizatie de 85%in salariu.

Nelamurirea mea este urmatoarea:
- pentru urmatoarea indemnizatie (respectiv pentru cel e-al doilea copil) pentru aceste 7 luni se va calcula 85% din fosta indemnizatie?sau, in cele 7 luni anterioare intrarii in concediul pt crestea primului copil?

Poate suna stupid dar nedumerirea mea are urmatoarea ratiune:
- indemnizatia pt cresterea copilului nu reprezinta venit conform codului fiscal, deci nu se impoziteaza;

Sa stiti ca am intrebat inclusiv un contabil autorizat care nu a stiut sa-mi raspuna.

-
Indemnizatia de creste a copilului se ia in calcul pentru o urmatoare indemnizatie.
Pentru cele 7 luni de CIC se ia in considerare indemnizatia.
Noua indemnizatie va fi 85% din media veniturilor dvs pe ultimile 12 luni.

Contabilii mai rar au idee despre legislatia referitoare la indemnizatie.
Va multumesc!
M-am linistit!