avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 442 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil

Am o intrebare.............vreau sa optez pentru indemnizatia de 85% .Problema este ca eu am salar de 1652 brut si net 1200.In ultimele 3 luni am fost in somaj tehnic.(suspendarea activitatii,cu toate ca am lucrat).Influenteaza cu ceva calculul indemnizatiei?Care va fi indemnizatia 855din brut sau net? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: pakos , utilizator 19:21, 27 August 2009
Va rog....daca o mamica de 30 de ani,necasatorita,eleva la liceu,seral,nu are nici un venit, statul o poate ajuta in vreun fel? copilul are 8 luni.Multumesc.#-o[din fericire nu este cazul meu}#-o
ch_mi a scris:

Va rog....daca o mamica de 30 de ani,necasatorita,eleva la liceu,seral,nu are nici un venit, statul o poate ajuta in vreun fel? copilul are 8 luni.Multumesc.#-o[din fericire nu este cazul meu}#-o

Mamica primeste 200 lei lunar pana copilul va implini 2 ani. Se poate adresa si primariei, in vederea obtinerii ajutorului social prevazut de Legea 416/2001.

dydy26 a scris:

Am o intrebare.............vreau sa optez pentru indemnizatia de 85% .Problema este ca eu am salar de 1652 brut si net 1200.In ultimele 3 luni am fost in somaj tehnic.(suspendarea activitatii,cu toate ca am lucrat).Influenteaza cu ceva calculul indemnizatiei?Care va fi indemnizatia 855din brut sau net? Va multumesc!

Bineinteles ca influenteaza calculul indemnizatiei.
Conform art. 19^1 din HG 1682/2008
(1) La stabilirea bazei de calcul a indemnizaţiei pentru creşterea copilului se iau în considerare toate veniturile realizate de persoana îndreptăţită, obţinute în condiţiile art. 5, precum şi veniturile aferente perioadelor asimilate prevăzute la art. 4 alin. (7).
(2) Baza de calcul a indemnizaţiei pentru creşterea copilului stabilită potrivit alin. (1), se determină ca sumă totală a veniturilor realizate în ultimele 12 luni anterior datei naşterii copilului şi împărţită la 12.
(3) Cuantumul indemnizaţiei pentru creşterea copilului se calculează prin aplicarea cotei de 85% asupra bazei de calcul stabilite potrivit alin. (2).
(5) În situaţia în care cele 12 luni anterioare datei naşterii copilului se constituie numai din perioadele asimilate prevăzute la art. 4 alin. (7) în care nu sunt realizate venituri, cuantumul indemnizaţiei pentru creşterea copilului este de 600 lei. Dacă persoana realizează venituri o perioadă de câteva luni în interiorul celor 12 luni, baza de calcul pentru stabilirea cuantumului indemnizaţiei pentru creşterea copilului este reprezentată de suma totală a veniturilor realizate în aceste luni, împărţită la 12.
Ultima modificare: Joi, 27 August 2009
pakos, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Baza calcul indemnizatie crestere copil DOAR_NOI DOAR_NOI As dori va rog raspuns la urmatoarea situatie: - in ultimile 12 luni anterior datei nasterii copilului am realizat urmatoarele venituri : dintr-un C.M. cu ... (vezi toată discuția)
Adeverinta angajator cu veniturile pe 12 luni simomagda simomagda Doresc sa ma ajutati iin legatura cu adeverinta necesare la stabilirea indemnizatie de 85%: 1-in monitor apare :\\\\\\\"....in cuantum de 85% din media ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia pentru cresterea copilului marioos marioos Am o nelamurire: ce venit se ia in calcul pentru obtinerea indemnizatiei pentru cresterea copilului, venitul net sau venitul brut? (vezi toată discuția)