avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Dacă cineva are o hotărâre jud. prin ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Dacă cineva are o hotărâre jud. prin care copii ...

Bună ziua. Dacă cineva are o hotărâre jud. prin care copii âi sunt încredințați (exercitarea autorității părintești în totalitate ) chiar dacă celălalt părinte are drepturi de vizită, persoana

respectivă poate scoate copiii din țară fără aprobarea celuilalt părinte? De menționat că părintele care are drepturi de vizită nu și le onorează. Va mulțumesc anticipat pt răspuns.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:31, 21 August 2023
În cazul autorității exclusive nu aveți nevoie de acordul celuilalt părinte..
Va mulțumesc pt răspuns
Exista ceva probleme.
In esenta, ati putea sa va descurcati dar trebuie sa vorbiti la frontiera.

Cel mai simplu ar fi sa va dea declaratie notariala, procura de iesire daca vreti sa iesiti cand are program de vizita.

Desi este absurd, nu exista sanctiune daca nu respecta programul de vizita.
Este afectat interesul superior al minorului dar...instantele cam ignora si au tendiinta de formalism caci nu au chef de dureri de cap...

Eu personal consider ca ar trebui sa existe o sanctiune dar asta ar insemna sa iau cu asalt instantele si nu cu un caz ci cu vreo 30 pe aceeasi instanta ca sa fie asediate din toate partile si pusa o presiune deosebit de puternica.
Cu un caz nu merge un astfel de stil in Romania.Nu in astfel de procese...

Ati avea si o actiune in instanta pentru perioada respectiva dar este mult mai complicat decat pare...
Judecatorii nu prea mai au chef sa judece...cred eu...dar cu siguranta ca exista parghii ca sa isi faca treaba...corect...

Bucuresti 2023
Ultima modificare: Luni, 21 August 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exercitarea autorității părintește exclusive Emiliano12 Emiliano12 Prin exercitarea autoritatii părintesti exclusive celalalt părinte își pierde dreptul de a avea contact cu copilul sau cind si cum dorește? (vezi toată discuția)
Neimplicare din partea tatălui - pot cere custodie exclusivă? CarmenBugeac CarmenBugeac Daca am o hotarare judecatoaresca in vare tatal a cerut program de vizita dar nu a venit nicodata de can am nascut chiar si dupa ce instanta ne dat custodie ... (vezi toată discuția)
Dacadere din drepturi maryapopescu maryapopescu buna ziua, am un copil de 3 luni,nu sunt casatorita, dar cind am nascut am cazut de comun accord sa trecem fetita pe numele ambiilor parinti. va rog sa-mi ... (vezi toată discuția)