Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Blocare cont bancar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Blocare cont bancar

Detin un cont bancar in italia si agentul de asigurari de acolo m-a dat in judecata ca nu i-am platit. Eu detin toate dovezile ca i-am platit, procesul s-a judecat fara sa stiu in italia. Eu am aflat in decembrie si procesul s-a terminat in septembrie cu hotararea sa-mi blocheze contul din italia. Cum fac sa recuperez banii din cont avand in vedere ca am aproape 15000 de euro si sunt o suma destul de mare. Cum deblochez contul?
Trebuie sa va achitati datoria si apoi se poate debloca contul sau puteti contesta masura blocarii contului in instanta din statul respectiv.
Daca sustineti k ati platit ttrebuie sa aveti cel putin un inscris care sa confirme acest aspect.
Va recomand totusi sa platiti chiar si prin banca iar dupa efectuarea platii cereti un op pentru a face dovada achitarii, op cu care solicitati deblocarea contului sau puteti folosi inscrisul care face dovada platii deja virate.
ContSters82289, utilizator
problema e ca eu i-am platit si am dovada. dar el m-a dat in judecatat si s-a judecat in lipsa mea. fiind in romania eu nu am stiut nimic.el era avocatulmeu din italia.si am vorbit si cu alti avocati in italia si mi-au zis ca nu am ce face. l-as da in judecatata problema e ca imi trebuie banisi timp destul de mult. nu stiu cum sa fac.