Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Pret mic pus sub un produs care de fapt este mai scump
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Pret mic pus sub un produs care de fapt este mai scump

Am vrut sa cumpar ceva de la mega image care era asezat intr-un colt de raft, iar in acel segment de 15cm era asezat doar produsul asta si doar o eticheta, exact sub produs. Pretul scris foarte mare, titlul produsului de 5 ori mai mic. La casa am realizat ca produsul costa mai mult, am spus ca la raft era alt pret, iar doamna de la casa m-a intrebat 'pai scria (numele produsului) pe eticheta? Nu, intr-adevar. Scris cu un font mult mai mic era de fapt numele altui produs. Exista vreo lege impotriva smecheriilor de genul?
Se intampla ca dupa ce se aseaza marfa in raft sa se mute si de catre clienti. Se intampla si sa fie vina angajaților carora oricum nu le pasa. Se intampla frecvent cam la toate magazinele. Nu cred ca e intentionat. Mi s-a intamplat si mie cam pe peste tot.
Trebuie ca si clientul sa fie atent.
Sigur ca daca probati cu foto la ANPC isi iau amenda , probabil.
gi-jane2, moderator
De catre clienti nu era mutat pentru ca erau mai multe bucati din acest produs acolo, nu doar unul pus la intamplare. In trecut am fost intelegatoare cu angajatii pentru ca 'toata lumea greseste', dar se intampla foarte de des, iar reactia lor este de a da vina pe cumparator... Deja incep sa cred ca este intentionat.
Oricum, multumesc pentru raspuns.
Faceti poze in repetate randuri si depuneti plangere la anpc.
Am.patit si eu la dero...erau puse pachete de 30 de capsule, un raft intreg ,cu pret pt 21 de capsule, deci ceva mai ieftin...si tot asa..."s-a greșit". Acolo daca a fost vb de greseala, era a angajatului.
In alta situatie, un pătuț de cațel, era din cel mare, mutat peste cele mici, acolo, clar ca il pusese un client.
gi-jane2, moderator