Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... condamnarea la privare de libertate cu suspendare pt o ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

condamnarea la privare de libertate cu suspendare pt o fapta ...

condamnarea la privare de libertate cu suspendare pt o fapta penala se poate sterge din cazierul persoanei definitiv ?
În cazul condamnării unei persoane la o pedeapsa cu inchisoarea a cărei executare este suspendată sub supraveghere, mențiunile din cazier se șterg în urma reabilitării de drept, care intervine dacă într-un termen de 3 ani de la terminarea perioadei de supraveghere nu se mai săvârșește o nouă infracțiune! (Art. 165 Cod penal)