Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme teren succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme teren succesiune

Bună ziua,

Tatăl meu a decedat, iar eu cu frații mei trebuie sa ne ocupam de succesiune. Problema este ca am descoperit ca tata a avut un teren la tara despre care noi nu stiam, dar care apare în cartea funciara ca fiind proprietatea lui încă.

Aparent, acest teren are doua ipoteci pe el. Problema este ca societățile unde s-au făcut creditele s-au transformat sau au fost absorbite de altele. Cum as putea sa aflu în ce stadiu se afla acele credite? De asemenea, dacă acele credite nu au fost achitate, eu și cu frații mei le vom plăti sau se va lua din masa succesorala?

Totodată, am aflat și ca acel teren ar fi ocupat abuziv de niște terți cu o casa. In cazul acesta, după incheierea succesiunii, va trebuie sa deschidem proces civil împotriva celor care ocupa abuziv terenul și a primăriei?

Va mulțumesc.
Trebuie verificat sa nu fi uzucapat cei care locuiesc acolo.
Se poate sa fie proprietari prin uzucapiune daca vor fi dati in judecata.

Cam tot ce ati avea de facut intra in sfera de activitate a avocatului si este complicat ce este de facut.

Daca nu este vorba de o valoare mare nu cred ca se merita...

Bucuresti 2023

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Trebuie verificat sa nu fi uzucapat cei care locuiesc acolo.
Se poate sa fie proprietari prin uzucapiune daca vor fi dati in judecata.

Cam tot ce ati avea de facut intra in sfera de activitate a avocatului si este complicat ce este de facut.

Daca nu este vorba de o valoare mare nu cred ca se merita...

Bucuresti 2023

Va mulțumesc pentru răspunsul dvs. Eu as fi vrut sa fac aceasta succesiune pentru o cota parte dintr-un apartament, pentru ca mai apoi sa fac contract de vanzare cumpărare cu bunica mea, însă aparent, a apărut și acest teren. Ca sa va spun sincer, nu ma intereseaaa atât de tare acel teren...
Puteti face asa și apoi vedeți cu terenul.
Nu va complicați acum cu terenul dacă nu știți clar situația.

București 2023

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Puteti face asa și apoi vedeți cu terenul.
Nu va complicați acum cu terenul dacă nu știți clar situația.

București 2023

Va mulțumesc pt răspuns. Notarul mi-a spus ca se poate face succesiunea pe toate celelalte bunuri (cota parte apartament, motocicleta, activul de pensii private) și ca ulterior se poate face un supliment la succesiune care sa conțină și acest teren. Este corect?
Da, corect.