Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Salutare! Acum câteva zile am fost prins in autobuz ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Salutare! Acum câteva zile am fost prins in autobuz fără bilet. Cand ...

Salutare!
Acum câteva zile am fost prins in autobuz fără bilet.Cand controlorii mi-au zis sa ma legitimez le-am spus ca nu am buletinul la mine(chiar nu il aveam) si dupa câteva stații m-au lăsat sa cobor,desigur,in această perioadă m-au amenințat că o sa cheme poliția si jandarmii. Nu am platit biletul cu suprataxă pentru ca nu aveam bani destui la mine.
Pot primi amenda de 500 de lei daca nu m-am legitimat?
daca le-ati spus numele si adresa, desigur.