Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Dacă nu pot găsi lichidatorul firmei (nu răspunde ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Dacă nu pot găsi lichidatorul firmei (nu răspunde la telefon, ...

Dacă nu pot găsi lichidatorul firmei (nu Răspunde la telefon, nu îl găsesc niciodată la birou) , nu am informații despre creanțele SRL-ului pe care vreau sa le achit, cum pot proceda? Poate fi sancționat sau cel puțin înlocuit acest lichidator , astfel încât eu sa pot plăti datoriile care exista și sa rezolv problema societății in faliment?
Mergeti la judecatorul sindic .

In orice stadiu al procedurii, judecătorul-sindic, din oficiu sau ca urmare a adoptării unei hotărâri a adunării creditorilor în acest sens, cu votul a mai mult de 50% din valoarea totală a creanțelor cu drept de vot, îl poate înlocui pe administratorul judiciar/lichidatorul judiciar, pentru motive temeinice. Înlocuirea se judecă în camera de consiliu, de urgență, cu citarea administratorului judiciar și a comitetului creditorilor. Împotriva încheierii se poate formula apel în termen de 5 zile de la comunicare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Judecătorul sindic cine sa inteleg ca este ?In speța mea creditorul este taxe și impozite, si au desemnat un lichidator, cum dau de judecătorul sindic ? Sau cum pot afla cine este? Mentionez ca lichidatorul ma evita și nu ma informează cu nimic asupra situației.
Mulțumesc pt răspuns!

Cornel Vasile a scris:

Mergeti la judecatorul sindic .

In orice stadiu al procedurii, judecătorul-sindic, din oficiu sau ca urmare a adoptării unei hotărâri a adunării creditorilor în acest sens, cu votul a mai mult de 50% din valoarea totală a creanțelor cu drept de vot, îl poate înlocui pe administratorul judiciar/lichidatorul judiciar, pentru motive temeinice. Înlocuirea se judecă în camera de consiliu, de urgență, cu citarea administratorului judiciar și a comitetului creditorilor. Împotriva încheierii se poate formula apel în termen de 5 zile de la comunicare.

Judecătorul sindic este judecătorul care pronunță și judecă hotărârea de deschidere a procedurii de insolvență.

Cererea se solutioneaza de catre tribunalul sau, dacă este cazul,de tribunalul specializat în a cărui circumscripție debitorul și-a avut sediul social/profesional .

Pe portalul instantelor puteti afla numarul de dosar si atunci la dosar veti afla.
sau
Mergeti la cei de la taxe si impozite si explicati-le situatia ..poate va ajuta, mai ales ca vreti sa platiti.