Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna seara : Pentru un autoturism care prezinta grad ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna seara : Pentru un autoturism care prezinta grad avansat ...

Buna seara : Pentru un autoturism care prezinta grad avansat de uzura si care nu a mai fost utilizat de mai bine de un an , aflat pe domeniul public, dar pentru care s-a achitat in avans impozitul aferent acestuia pentru anul in curs , poate fi ridicat de autoritatile locale si considerat vehicol abandonat ? Multumesc.
Daca vehiculul nu detine RCA si ITP valabile este apreciat vehicul abandonat sau in stare improprie de circulat pe drumurile publice
Buna dimineața!
Achitarea impozitului nu are nici o legatura cu abandonul. Dacă vehiculul se afla pe domeniul public și nu a fost mișcat de un an de zile, nici măcar nu contează starea de uzura. Se va ridica și veți suporta toate consecințele. De acest aspect se ocupa Politia Locală.
Succes și numai de bine!