Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ieșire din țară cu mașină neînmatriculată pe ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ieșire din țară cu mașină neînmatriculată pe numele noului proprietar

Buna ziua! Mă numesc George,am ai eu o nelămurire ,am cumpărat o Masina din localitatea unde stau,proprietarul nu păstrează numerele și cu acordul lui ,le pot pastra eu ,am făcut o programare la Drpciv fiind locurile ocupate peste 2 luni,iar eu vreau sa plec cu mașina în Franța săptămâna viitoare,pot circula in UE cu contractul de vânzare cumpărare pe numele meu și pe talonul scris înstrăinat către mine ?
In granița nu-i interesează decât ca actele dvs. și ale mașinii sa fie în regulă. Mașina sa aiba ITP-ul, să aveți asigurare. Dacă nu o înmatriculați la timp, după 90 de zile de la cumparare certificatul de inmatriculare vi se suspenda automat.
www.avocatnet.ro/articol_634...
Veți avea după aia probleme.
latka, utilizator