Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Ordinul 1761 din 2021
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Ordinul 1761 din 2021

Ordinul 1761 din 2021 , Anexa 3 , articolul 4 se referă și la registratori medical ? Din ce categorie fac parte ei ?

În vederea asigurării igienei corecte și eficiente a mâinilor personalului medico-sanitar și de îngrijire este interzisă purtarea inelelor, brățărilor, ceasurilor sau altor bijuterii.

In speta, se refera la tot personalul medico-sanitar si de ingrijire fara nicio exceptie.

Registratorul medical intra la personal sanitar cu pregătire superioară, superioară de scurtă durată, postliceală sanitară sau medie.
In organigrama, ca registrator medical nu poate fi incadrata decat o persoana cu pregatire medicala. medie sau superioara.