Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... In luna noiembrie 2023 imi expira cartea de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

In luna noiembrie 2023 imi expira cartea de identitate, in Romania. ...

In luna noiembrie 2023 imi expira cartea de identitate, in Romania. .Domiciliul este al parintilor mei, care lucreaza ca si mine in Italia. Este necesara prezenta unuia din ei cand vin in tara sa mi preschimb CI. Multumesc !
Nu este necesară prezența lor dacă aceștia dau o declarație prin care își exprimă acordul în acest sens. Declarația ar fi bine să o dea la un Consulat al României din Italia.
E necesara acordul ambilor parinti, propietari?
Atunci când există mai mulți proprietari ai unui imobil, este suficientă doar declarația unuia dintre ei. Declarația va trebui sa o prezentați în original, și, de asemenea, va trebui să aveți și actul de proprietate al imobilului, tot în original.