Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua, în 2021 am avut o altercație cu un domn ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua, în 2021 am avut o altercație cu un domn de la un ...

Bună ziua, în 2021 am avut o altercație cu un domn de la un joc de table, acesta acuzându-mă ca l-am lovit si alte chestii.
S-a făcut o anchetă despre care nu știam si primesc după 2 ani o hârtie de la Parchet cu ,, Renunțare la urmărirea penală ".
Apoi găsesc la scrisori că acum 2 zile am fost căutat acasă pentru primirea unui plic cu acte de procedură aferente unui dosar, este vorba de judecătorie.
Intru pe site-ul Judecătoriei,introduc numărul de dosar și scrie Renunțare la urmărirea penală, confirmarea și la judecătorie.
Văd că mai jos scrie că va fi ședință pe 7 sepmtebrie în vederea ,, Renunțării la urmărirea penală".
Apoi văd că eu am calitatea de ,,INTIMAT" , iar cel care m-a acuzat este și el și are și el calitatea de ,,INTIMAT".
Ce reprezintaacest lucru? Trebuie să mă prezint obligatoriu? Este nevoie de avocat? Dacă decizia este Renunțarea la urmărirea penală,atunci poate fi contestată? Ce este toată mascarada asta??
Aș vrea să știu ce este de făcut, va rog.
Bună ziua!
Soluția de renunțare la urmărirea penală se ia atunci când se consideră că nu există interes public pentru cercetarea faptei săvârșite de către o anumită persoană (în speță, dumneavoastră).
Conform dispozițiilor de procedură penală, soluția de renunțarea la urmărirea penală se verifică în mod obligatoriu de prim-procurorul sau procurorul-general al parchetului (dupa caz, de procuror ierarhic superior acestora, dacă soluția e dată de ei), apoi se înaintează judecătorului de Cameră Preliminară pentru confirmarea. Din acest motiv s-a stabilit termen în instanță.
Dacă aveți posibilitatea, angajați un avocat specializat pe drept penal!