Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doresc să obțin certificat de mostenitor după ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doresc să obțin certificat de mostenitor după tatăl meu. ...

Doresc să obțin certificat de mostenitor după tatăl meu.
Ca acte de proprietate dețin certificatul de moștenitor al tatălui meu și actul de partaj voluntar între tata și frații săi, după ceea ce au moștenit in baza unui titlu de proprietate al bunicului.
Din păcate nu am acest titlu de proprietate.
Ce pot sa fac daca frații tatei sau moștenitorii lor nu îmi dau acces la el sau nu vor să dea declarații că nu îl au în posesie și că sunt de acord cu eliberarea unui duplicat?
tDe vreme ce aveți actul de partaj voluntar, nu mai aveți nevoie de titlul de proprietate în baza căruia s-a făcut partajul. Sper că acel partaj s-a făcut la un notariat.
Va mulțumesc din suflet. Este făcut la notar doar că trebuie scos în duplicat după el căci nu prea este lizibil

Adrian ALBU a scris:

tDe vreme ce aveți actul de partaj voluntar, nu mai aveți nevoie de titlul de proprietate în baza căruia s-a făcut partajul. Sper că acel partaj s-a făcut la un notariat.