Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mașină defectă vândută scump de vânzător. Am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mașină defectă vândută scump de vânzător. Am cumparat ieri ...

Vânzătorul a susținut că mașina este perfectă, dar realitatea a dovedit că la interior era praf.

Am cumparat ieri o mașină cu 2400 de EURO, am plătit și asigurarea 2200 , iar pe drum spre casă mașina s-a oprit și n-a mai pornit deloc.

Acum e dusa la servis și a spus mecanicul că înauntru e praf.
Trebuie înlocuită o piesă de 16oo lei plus mâna de lucu.

Cei de facut în acest caz cu vânzatorul, să-l dau în judecată în civil pentru VICII ASCUNSE`??

Ce să cer de la instanța de judecată, să suporte vânzătorul reparația mașinii`?
N-am putut ajunge până acasă cu mașina, s-a oprit definitiv la jumătatea drumului dupa ce am făcut actele. Și de acolo direct la servis.
Dapix, utilizator
Este culpa dv exclusiva ca in caliate de cumparator v-ati hazardat sa achizitionat vehicul second hand fara verificare tehnica in unitate autorizata
Initial incercati sa solutionati amiabil
In instanta pentru a invoca culpa vanzatorului este necesar sa probati acuza,eventual expertiza tehnica a vehiculului
Aveți ideie cât costă o expertiză tehnică a vehiculului

În ce unitate autorizată se poate face expertiza mașinii, ca să fie recunoscută de instanță`?
Dapix, utilizator
L-am amenințat cu instanța pe vânzător, și s-a răzgândit, iar azi dimineață mi-a returnat banii pe mașina, și mi-a dat și pentru reparație, că i-am dat bonul de la servis.
Deci i-am returnat mașina și reparată parțial, măcar acum merge, dar troncănește ca un buldozer.

Am făcut din nou acte de vânzare/cumpărare.
Era sigur că pierde în instanță, și mai plătea suplimentar onorariu avocat, expertiza tehnică a mașinii.....
Dapix, utilizator