Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dacă un dosar penal a fost clasat de o unitate de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dacă un dosar penal a fost clasat de o unitate de PARCHET, unde ...

Dacă un dosar penal a fost clasat de o unitate de PARCHET, unde se poate depune cererea pentru redeschiderea dosarului penal? Se depune la aceeași unitate de PARCHET, la un organ superior sau la PARCHETUL GENERAL? Se poate depune la PARCHETUL GENERAL?
Clasarea în cauză s-a dispus pentru că faptele sesizate nu ar exista, deși la dosarul cauzei există probe, dovezi din care rezultă comiterea faptelor sesizate, respectiv, de fals în înscrisuri sub semnătură privată, uz de fals și delapidare. În cauză am propus mai mulți martori, dar aceștia nu au fost audiați. Nu mi s-a motivat în scris de ce nu au fost administrate toate probele și de ce nu au fost audiați toți martorii propuși. În cauză este vorba despre asociația de proprietari unde domiciliez, care a fost înființată legal în anul 2002. După înființare aceasta nu a fost reorganizată conform Legii nr.230/2007 și nici conform Legii nr.196/2018, astfel că o persoană care domiciliază în cadrul acestui condomeniu și care nu este proprietar în bloc, nu este semnatar al acordului de asociere și nici membru al asociației de proprietari, condiție imperativă pentru a deține funcția de președinte la această asociație de proprietari, a ascuns, tăinuit, această situație și în complicitate cu cenzorul asociației de proprietari și membri comitetului comitetului executiv, fără aprobarea adunării generale a asociației de proprietari, a semnat acte, documente și contracte în numele asociației de proprietari, ca președinte, fără a deține legal această funcție. De asemenea s-au luat bani din fondul de reparații fără aprobarea scrisă a adunării generale și s-au utilizat contrar legii asociațiilor de proprietari, iar o parte din bani au fost însușiți de anumite persoane din conducere. Mulțumesc.
Pot să fac cerere pentru redeschiderea urmăririi penale la procurorul general? Unde pot formula această cerere?