Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Locatarii unui bloc au infintat o asociatie de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Locatarii unui bloc au infintat o asociatie de proprietari, au ...

Locatarii unui bloc au infintat o asociatie de proprietari, au hotarare judecatoreasca si cod fiscal. Aceasta asociatie a fost infintata cu scopul de a se desprinde de asociatia din care faceau parte. Intrebarea este daca din punct de vedere juridic mai fac parte din asociatia veche.
Atat timp cat instanta de judecata a dispus hotarare judecatoreasca prin care a dispus acordarea de personalitate juridica rezulta ca este asociatie de proprietari distincta de sine statatoare
Mai poate sa faca parte din asociatia veche?
avram1, utilizator
Acum urmeaza o faza foarte importanta: desprindere din vechea asociatie. Desprinderea se face in urma unui Protocol financiar-contabil. Puneti-va expertii la treaba. F. important este ultima lista de plata. Atentie, pentru ca parasiti vechea asociatie, trebuie sa va returneze fd. de rulment depus pana acum la vechea asociatie - deci pregastiti-va chitantele doveditoare !