Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna, eu si concubina mea avem o fetita care e nascuta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna, eu si concubina mea avem o fetita care e nascuta in Italia ...

Buna.eu si concubina mea avem o fetita care e nascuta in italia avand numele meu si fiind in regula in italia.ea a fost casatorita tot cu un roman in australia si casatoria nu a fost inregistrata in romania.din acea casnicie mai are o fetita care e tot cu noi.colaboram toti impreuna adica nu sunt certuri cu fostul si incearca sa ne ajute sa facem actele fetitelor in romania.ei au inregistrat de curand casatoria in romania ca sa poata divorta lq notar dar ni s-a spus ca nu se poate.nu putem nic8 sa ii facem acte fetitei noastre pentru ca in romania tatal copilului e sotul mamei.ce putem face?
Trebuie formulata în România cerere de divorț la instanta de judecata cât și acțiune de tagada a paternității astfel încât toate actele juridice sa fie conform realității.
Dacă ambii soti locuiesc în străinătate si sunt cetateni romani atunci cererea se introduce la Judecatoria Sector 5 Bucuresti.
Contactați un avocat sa va explice in detaliu situatia juridica deoarece este complexa și trebuie derulate mai multe proceduri.