Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua. Între mine și vecinul este făcut un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua. Între mine și vecinul este făcut un gard cu bordura ...

Bună ziua. Între mine și vecinul este făcut un gard cu bordura betonata, stâlpi metalici și plasa bordurata. Stâlpii și plasa sunt ale vecinului ( noi ne-am mutat ulterior), bordura de beton este făcută de noi. De când ne-am mutat, avem probleme cu menținerea curățeniei la limita fardului (toate plantele, fulgii și frunzele sunt la noi în curte). Plus ca au si vre-o 7 caini si eu am o fetita mica de 5 ani. I-am rugat de fiecare data sa își curețe resturile vegetale de lângă gard, dar n zadar. Întrebarea mea este, fiind gard comun, am dori sa punem teava rectangulara si tabla pe stâlpi, stâlpii au rămas pe partea noastră. Cu siguranță, nu vor dori acest lucru. De la primărie mi s-a spus ca nu am voie, îmi trebuie acordul lor. Ce pot face în situația data. Mulțumesc frumos!
Daca amiabil nu puteti solutiona,initial notificati oficial vecinul,dupa care puteti formula actiune in instanta de judecata
Si pana la instanta nu mai bine sapati dvs. cateva gropi langa bordura de beton, puneti cateva tevi si de ele va legati cu tabla sau ce vreti sa puneti... asa tevile sunt ale dvs., sunt pe terenul dvs. ( o sa pierdeti cativa cm dar nu cred ca o sa fie vreo problema...) si nu mai zice nimeni nimic...
Apoi puteti turna si o alta bordura langa cea existenta...

O sa coste mai putin ca un proces si se face si mai repede
Ionut.ion, utilizator