Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua ! Locuiesc la etajul 2 al unui bloc cu 4 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua ! Locuiesc la etajul 2 al unui bloc cu 4 etaje. Prin ...

Buna ziua !
Locuiesc la etajul 2 al unui bloc cu 4 etaje. Prin apartamentul meu , trec țevile de apă și canalizare pentru etajele 3 și 4. În prezent , teava de canalizare s-a fisurat la 1.5 metri de podeaua apartamentului meu , în sensul spre etajele 3 si 4.
Întrebarea mea este :
Cine suportă costul lucrarii de schimbare a tevii de canalizare și costul prejudiciului creat de demolarea zidului de mascare a tevilor din apartamentul meu ?
Mulțumesc mult pentru răspuns !
Asociația TEORETIC suportă toate cheltuielile cu schimbarea țevilor comune.

Din păcate nu veți primi nici 1 leu pentru prejudiciul creat cu ocazia lucrărilor, și vă spun din proprie experiență, că sunt pățit.

Să nu faceți greșeala mea și să plătiți reparația tevilor comune și mâna de lucru, că riscați să nu vă mai returneze asociația, așa cum am pățit eu.
Trebuia să dau asociația în judecată, dar suma fiind modică, m-am lăsat păgubaș.

Să le spuneți celor de la asociație că nu plătiți 1 leu pentru cumpărare materiale și plata muncitorilor.
Să plăteasca asociația, că eu am plătit personal materialele și instalatorul, și asociația a refuzat să-mi returneze banii.
Dapix, utilizator
Conform disp L nr 196/2018 asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul administrarii si asigurarii starii tehnice a partii comune de constructii si de instalatii din imobilul de locuit in comun
Asociatia de proprietari detine obligatia sa execute interventii/reparatii la partea comuna fara insa a asigura si finisajul anterior interventiei
Reparatiile la partea comuna de condominiu se achita de catre asociatia de proprietari din fondul de reparatii-obligatoriu de constituit si de actualizat-conf disp L nr 196/2018
@dapix
A decis asociatia schimbarea tevilor comune sau dv ati dorit sa le schimbati cu ocazia modernizarii sa stati linistit?
Daca a fost o avarie asociatia doar o repara (obligatia lor) poate nu decidea schimbarea daca nu erau de inlocuit.
E de preferat sa se inlocuiasca toata coloana (presupun ca e bloc vechi altfel nu ar fi probleme.
In ambele cazuri eu v-afi fi despagubit pentru suma platita(si ceva in plus) indiferent ca nu am decis schimbarea macar prin scoaterea de la persoane .In felul asta nu pierdeau nici locatarii nici dv.
Inca puteti sa mai beneficiati de asta daca mai insistati si le ati idea.

@Nicu Pitesti
Legea 196/2018 zice asa:
[ link extern ]

ART. 31
(1) Cu un preaviz motivat scris de 5 zile emis de comitetul executiv al asociației de proprietari,
proprietarul este obligat să permită accesul președintelui sau al unui membru al comitetului
executiv, administratorului și al unei persoane calificate în realizarea lucrărilor de
construcții/reparații, după caz, în proprietatea sa individuală, atunci când este necesar să se
inspecteze, să se repare ori să se înlocuiască elemente din proprietatea comună, la care se poate
avea acces numai din respectiva proprietate individuală. Fac excepție cazurile de urgență când
termenul pentru preaviz este de 24 de ore.
(2) În cazul în care proprietarul nu permite accesul în proprietatea sa, în conformitate cu
prevederile alin. (1), acesta răspunde civil și penal, după caz, pentru toate prejudiciile create
proprietarilor afectați, în condițiile legii.
(3) Proprietarii din condominiu care suferă un prejudiciu ca urmare a executării lucrărilor
prevăzute la alin. (1) sunt despăgubiți de către asociația de proprietari, din fondul de reparații.
(4) În cazul în care prejudiciul este cauzat de către executantul lucrărilor de intervenție, persoană
fizică/juridică, despăgubirea va fi recuperată de la acesta, în condițiile legii.
(5) Lucrările de intervenție la elementele componente ale proprietății comune, efectuate în baza
alin. (1), se execută în condiții stabilite de comun acord și consemnate printr-un acord semnat de
către proprietar și asociația de proprietari.
(6) În situația în care, pe parcursul executării lucrărilor de intervenție în baza prevederilor alin.
(1), se afectează în orice mod proprietatea individuală, cheltuielile necesare pentru aducerea la
starea tehnică inițială a acestora se suportă în condițiile alin. (3) și/sau (4), după caz.

=======================================================================================

Acum nu va asteptati ca eu presedinte sa va fac calitatea dorita de dumneavoastra ca poate mesterii mei ai asociatiei pe care ii gasesc sunt mai nepriceputi ca ai dumneavoastra, si prefer sa va dau o suma de bani cu factura adusa de dv sau varianta preferata sa va scutesc de la plata cotele aferente persoanelor pentru suma pe care o cheltuiti si atunci toti sunt castigati si nu pierde nimeni (nici locatarii nici dv nici noi asociatia care nu mai scriem sa justificam ce si de ce ....)
Deasemenea daca ati pus cristale pe pereti sau aur sau ONYX cum a mai fost cazul nu va asteptati sa plateasca asociatia readucerea la starea initiala ca poate nu face tot blocul banii cat valora ce aplicat pe mascarea tevilor.
In cazul asta a preferat proprietarul sa achite bani vecinului de sus si jos si sa se faca pe la ei inlocuirea tevilor , iar la el sa lucrat doar prin gura de vizitare.
Deasemenea daca nu mai se gaseste materialul aplicat peste partea de mascare a tevilor (faianta gresie onyx) nu va asteptati ca sa va inlocuiasca toata baia ca sa fie a fel. Era datoria dv sa asigurati sa lasati un spatiu de vizitare la tevi.
w_v_w_v, utilizator
A fost o avarie, a crăpat chiar în bucătăria mea țeava de plastic care alimentează coloana cu apă rece, pâna la etajul 10. Masca e din rigips, nu a trebuit spart nimic, doar s-a făcut demontarea, și la final remontarea cu șuruburi

Eu am cumpărat altă țeavă și am plătit instalatorul să nu stăm fără apă rece, cu promisiunea președintelui și cenzorului că banii îmi vor fi restituiți. Daca refuzam sa plătesc era mai bine pentru că mai stăteau și ei fară apă poate 2 zile până făceau rost de bani, până se mișcau........

Eu am mers pe încredere și am fost mințit, pentru că mi s-au cerut acte, proces verbal de la instalator.
Instalatorul a refuzat să facă proces verbal pentru că lucra la negru, și a zis că mai bine renunță la bani......, deși ei l-au sunat să vină, eu nici nu-l cunoșteam.

N-a costat mult lucrarea, atât țeava, o mufă de prindere plus mâna de lucru pentru instalator a fost 300 lei.
Iar ca să-i dau în judecată aveam ca probă numai chitanța cu materialele care au costat 100 de lei din totalul de 300.
Dapix, utilizator
Din situatia prezentata de @Dapix - eu nu pot sa-i inteleg pe acesti oameni de la asociatie si modul lor de a lucra. Efectiv se lasa pe "lehamitea" noastra, adica suma fiind destul de mica, sunt asigurati ca proprietarii nu au sa mai intreprinda nimic.
Totusi daca nu a trecut prea mult timp de la intamplare, ar trebui sa faceti urmatoarele:
- un referat (proces verbal), in care sa aratati ce s-a intamplat; daca aveti poze si eventual 1-2 vecini ca martori, ar fi ideal;
- aratati ca i-ati informat si ca chiar dansii au adus un instalator;
- aratati ca aveti chitanta doar pentru materiale, manopera nu poate fi decontata, din motivele aratate;
- faceti copii la toate documentele si le prezentati la asociatie si solicitati nr. de inregistrare;
- in mod normal, toate cheltuielile trebuie repartizate , macar pe proprietarii de pe coloana respectiva, proprortional cu cota-parte indiviza de proprietate;
- la urmatoarea AG a membrilor, solicitati sa inscrieti pe ordinea de zi si modul de rezolvare al acestor chestiuni;hotarati si aprobati; presedintele ales de catre dvs. trebuie sa verifice si sa aprobe decontarile si repartizarea costurilor;
- nu conteaza valoarea (in viitor, ar putea fi mai mare), ci principiul si modul corect de aplicare;
Apreciez raspunsul dat de @w_v_w_v si tineti cont de legislatie!
Daca se mai repeta, puteti reclama conducerea as. prop. la Serviciul Asociatii de proprietari din Primaria locala si chiar trebuie sa le amintiti acest lucru in materialele pe care le prezentati la asociatie.
Va doresc mult succes!
Adam Grecu, utilizator