Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Buna ziua, Am certificat de mostenitor pe casa si ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Buna ziua, Am certificat de mostenitor pe casa si terenul curtii ...

Buna ziua,

Am certificat de mostenitor pe casa si terenul curtii din 2007. In 2022 am deciz sa fac intabularea, sa trec in Cartea Funciara tot.
La masuraturile noi mi-au iesit 580 mp in plus, care nu erau pe actul de proprietate vechi, detinut de tatal meu.
Domnul de la Cadastru, mi-a zis ca trebuie sa-mi fac Titlu de posesie, dar terenul nu exista in registrul agricol de la oras, insa este trecut la urbanism, pe numele bunicului. Sigur numeni nu a platit impozit pe acest teren..., dar terenul exista in folosinta mea dintotdeauna.
Eu nu m-am gandit niciodata sa masor cat am in curte...altfel plateam de mult impozit.
Vecinii mi-au dat semnatura care acerteaza ca sunt acolo dintotdeauna.
Ce trebuie sa fac ca sa regularizez acest teren?

Va multumesc,

Bucur M.
Bună ziua.

Se poate rezolva, însă doar prin acțiune în instanță (uzucapiune). Sfatul meu este să efectuați aceste demersuri cu sprijin din partea unui avocat.

Cu stimă, av. Hulea Ionuț-Marius
Multumesc mult!