avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Buna ziua, Am certificat de mostenitor pe casa si ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Buna ziua, Am certificat de mostenitor pe casa si terenul curtii ...

Buna ziua,

Am certificat de mostenitor pe casa si terenul curtii din 2007. In 2022 am deciz sa fac intabularea, sa trec in Cartea Funciara tot.
La masuraturile noi mi-au iesit 580 mp in plus, care nu erau pe actul de proprietate vechi, detinut de tatal meu.
Domnul de la Cadastru, mi-a zis ca trebuie sa-mi fac Titlu de posesie, dar terenul nu exista in registrul agricol de la oras, insa este trecut la urbanism, pe numele bunicului. Sigur numeni nu a platit impozit pe acest teren..., dar terenul exista in folosinta mea dintotdeauna.
Eu nu m-am gandit niciodata sa masor cat am in curte...altfel plateam de mult impozit.
Vecinii mi-au dat semnatura care acerteaza ca sunt acolo dintotdeauna.
Ce trebuie sa fac ca sa regularizez acest teren?

Va multumesc,

Bucur M.
Cel mai recent răspuns: mioara@cdssistemi.it , utilizator 10:25, 1 Septembrie 2023
Bună ziua.

Se poate rezolva, însă doar prin acțiune în instanță (uzucapiune). Sfatul meu este să efectuați aceste demersuri cu sprijin din partea unui avocat.

Cu stimă, av. Hulea Ionuț-Marius
Multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! parintii mei au redobandit apartamentul trecut proprietatea ... laylla laylla Buna ziua! Parintii mei au redobandit apartamentul trecut proprietatea statului in anul 1989. Apartamentul a fost inregistrat la taxe si impozite, nefiind ... (vezi toată discuția)
Reconstituire teren aferent constructie toderiuc.nadia toderiuc.nadia casa cumparata in 1983, prin contract de vanzare-cumarare. terenul aferent constructiei de 250 mp trecut in proprietatea statului. Nu am facut cerere de ... (vezi toată discuția)