Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnare bani bilete concert
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnare bani bilete concert

Buna ziua,
Am cumparat 2 bilete la un concert iar ulterior in nici 24 h m-am razgandit si am solicitat anularea achizitiei si returnarea banilor.
Furnizorul mi-a anulat biletele si a directionat situatia catre o firma de asigurari care la randul ei imi solicita documente (dovada casatorie, deces, accident) care sa dovedeasca motivul returnarii biletelor in vederea intocmirii dosarului de dauna. Eu nu ma aflu in niciuna din situatii. Si nici nu am fost anuntata la achizitia biletelor ca, in cazul anularii nu mai pot primi banii inapoi. Acum am ramas si cu banii luati si cu biletele anulate.
In acest caz nu se aplica regula restituirii banilor intr-un anumit termen de 14-30 zile de la data achizitiei? in cazul meu nu au trecut nici 24 H. Cum imi pot recupera banii?
Multumesc.
roxana75, utilizator
Buna ziua

In acest caz nu se aplica regula restituirii banilor intr-un anumit termen de 14-30 zile de la data achizitiei?

Nu.

Cum imi pot recupera banii?

Nu puteti. recupera banii.

Nu trebuia sa solicitati anularea biletelor, ci trebuia sa incercati sa le valorificati dvs.
Asigurarea nu acopera decat motive temeinice, nu si razgandirea dupa 24 de ore...
Multumesc mult pentru raspunsul dvs.
In acest caz am pierdut si biletele si banii? E o practica noua deoarece am mai procedat astfel si mi-au returnat banii fara probleme sau voucher pentru alte evenimente. Nu ar fi trebui sa fiu anuntata la achizitia biletelor?
Multumesc