avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 283 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Bună. Sunt consultant pe fonduri europene la o ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Bună. Sunt consultant pe fonduri europene la o firmă. Am deschis ...

Bună.

Sunt consultant pe fonduri europene la o firmă. Am deschis și firma mea recent, ca și furnizor de echipamente.
Aș vrea să devin furnizor la unele proiecte a firmei.
S-ar încadra această situație la conflict de interese?

De exemplu, dacă consultanța nu se decontează, iar suma e așa de mică, încât se încadrează la achiziție directă (25.000 de lei sau mai puțin)?

Respectiv, sunt trimite cereri de oferta și la alte 2 firme?
Cel mai recent răspuns: SCA IONESCU & NOVAC , Avocat 15:38, 4 Septembrie 2023
Da, in anumite conditii situatia descrisa de dvs poate fi considerata conflict de interese, dar se au in vedere mai multi factori.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achiziþii publice, procedura :achiziþia directã kyra kyra Vă rog să mă lămuriţi, ca în cazul în care aplicăm procedura de achiziţie directă, ce fel de acte justificate trebuie să conţină dosarul de ... (vezi toată discuția)
Fonduri europene ContSters259701 ContSters259701 Buna ziua, am si eu o intrebare la care nu am reusit sa gasesc un raspuns.Pe scurt as dorii sa stiu daca ma pot angaja pe o firma care are un proiect pe ... (vezi toată discuția)
Aplicarea legii achizitiilor publice la o.n.g catalin1980 catalin1980 Am o asociatie(o.n.g) cu personalitate juridica,careia i s-a aprobat un proiect pe fonduri europene.Neavand suficienta experienta pe fonduri europene (chiar ... (vezi toată discuția)