Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Strângători de gunoaie/ "Hoarders"
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Strângători de gunoaie/ "Hoarders"

Ce măsuri se pot lua împotriva unei persoane "hoarder" ( strângătoare de gunoaie) care locuiește într-un apartament, proprietate privată, problema majoră fiind faptul că, din cauza gunoaielor, se răspândesc gândaci și rozătoare în tot blocul?
cristinahogye, utilizator
Reclamati la primarie si la sanepid (directia de sanatate publica) si impreuna cu politia locala vor intra si evacua persoanele pe care le interneaza in spital de boli mentale si vor curata apartamentul.
Sunteți sigură că autoritățile au bază legală pentru așa ceva? Am mai văzut cazuri în media, iar poliția locală zicea că nu poate interveni fiind proprietate privată. La fel ne-au spus și nouă.

w_v_w_v a scris:

Reclamati la primarie si la sanepid (directia de sanatate publica) si impreuna cu politia locala vor intra si evacua persoanele pe care le interneaza in spital de boli mentale si vor curata apartamentul.

cristinahogye, utilizator
Evident ca initaial paseaza de la uniila altii dar in final intra in apartament si fac curat,
Interneaza proprietarii cu probleme apoi de obicei ajunge si se vinde apartamentul ca nu mai are cine achita cotele de intretinere.
[ link extern ]
w_v_w_v, utilizator
Încercăm. Mulțumesc.

w_v_w_v a scris:

Evident ca initaial paseaza de la uniila altii dar in final intra in apartament si fac curat,
Interneaza proprietarii cu probleme apoi de obicei ajunge si se vinde apartamentul ca nu mai are cine achita cotele de intretinere.
[ link extern ]

w_v_w_v a scris:

Interneaza proprietarii

Initiatorul topicului nu a precizat ca strangatorul de gunoaie este proprietarul spatiului cu destinatia de locuinta