avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 758 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Strângători de gunoaie/ "Hoarders"
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Strângători de gunoaie/ "Hoarders"

Ce măsuri se pot lua împotriva unei persoane "hoarder" ( strângătoare de gunoaie) care locuiește într-un apartament, proprietate privată, problema majoră fiind faptul că, din cauza gunoaielor, se răspândesc gândaci și rozătoare în tot blocul?
Ultima modificare: Vineri, 1 Septembrie 2023
cristinahogye, utilizator
Cel mai recent răspuns: Nivea , utilizator 00:03, 2 Septembrie 2023
Reclamati la primarie si la sanepid (directia de sanatate publica) si impreuna cu politia locala vor intra si evacua persoanele pe care le interneaza in spital de boli mentale si vor curata apartamentul.
Sunteți sigură că autoritățile au bază legală pentru așa ceva? Am mai văzut cazuri în media, iar poliția locală zicea că nu poate interveni fiind proprietate privată. La fel ne-au spus și nouă.

w_v_w_v a scris:

Reclamati la primarie si la sanepid (directia de sanatate publica) si impreuna cu politia locala vor intra si evacua persoanele pe care le interneaza in spital de boli mentale si vor curata apartamentul.

Ultima modificare: Vineri, 1 Septembrie 2023
cristinahogye, utilizator
Evident ca initaial paseaza de la uniila altii dar in final intra in apartament si fac curat,
Interneaza proprietarii cu probleme apoi de obicei ajunge si se vinde apartamentul ca nu mai are cine achita cotele de intretinere.
[ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 1 Septembrie 2023
w_v_w_v, utilizator
Încercăm. Mulțumesc.

w_v_w_v a scris:

Evident ca initaial paseaza de la uniila altii dar in final intra in apartament si fac curat,
Interneaza proprietarii cu probleme apoi de obicei ajunge si se vinde apartamentul ca nu mai are cine achita cotele de intretinere.
[ link extern ]



w_v_w_v a scris:



Interneaza proprietarii


Initiatorul topicului nu a precizat ca strangatorul de gunoaie este proprietarul spatiului cu destinatia de locuinta

Alte discuții în legătură

Sanctiuni refuz dezinsectie (alergie la insecticid) adriana1900 adriana1900 Buna ziua! sa pus jos in scara la avizier anunt ca se va face dezinsectie in apartamente,ce se poate intampla daca nu ii primesc,au cum sa ma oblige? (vezi toată discuția)
Problema evacuare locatar "tolerat" alecs83 alecs83 Am o problema,locuiesc cu o ruda(bunica) in apartamentul parintilor,ei locuind in alta parte si as vrea sa stiu,d.p.d.v. legal ce trebuie sa facem eu si ... (vezi toată discuția)
Probleme miros, zgomot si gandaci la bloc dincadragosanton dincadragosanton Buna ziua, Imi cer scuze daca a mai fost pusa aceasta problema insa eu nu am gasit raspunsul in acest forum. Situatia nu este unica dar este destul de ... (vezi toată discuția)