Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Raspunderea proprietarului pentru comportamentul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Raspunderea proprietarului pentru comportamentul chiriasilor

Buna ziua,
Sunt proprietarul unui apartament inchiriat cu contract de inchiriere valabil pana in 2027, declarat la ANAF.
De cateva luni vecinii se plang de chiriasi ca ar fi galagiosi, ca gatesc si miroase in bloc de la mancarea lor, ca duc gunoiul prea rar, ca vin gandacii de la ei .....
Din discutiile cu chiriasii si vizitele la apartament plangerile par nefondate -- apartamentul era curat de fiecare data, bine intretinut...
De cateva zile vecinii ma ameninta ca ma dau in judecata daca nu ii evacuez.
Intrebarea mea: pot fi eu ca proprietar amendat, dat in judecata pentru actiunile chiriasilor?
Nica Filon, utilizator
Buna ziua

Vecinii nu va pot obliga sa ii evacuati. La fel, au zero sanse la un proces sa obtina ceva de la dvs.

Explicati-le ca nu sunteti tutorele acelor persoane si ca daca au vreo problema legata de zgomot se pot adresa Politiei Locale. Restul nemultumirilor sunt cel putin triviale iar unele de-a dreptul bizare. Nu exista lege care sa impuna o frecventa a dusului gunoiului sau care sa interzica gatitul.