avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 995 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Va rog un sfat; intenționez să investesc in titluri ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Va rog un sfat; intenționez să investesc in titluri de stat ...

Va rog un sfat; intenționez să investesc in titluri de stat emisiunea 23 august - 14 septembrie. Pe ce perioada considerați că ar fi mai bine să investesc: unul sau cinci ani? Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: cornel_badea , utilizator 23:53, 1 Septembrie 2023
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Titlurile de stat TEZAUR, cu maturități de 1 an și 3 ani, cu dobânzi anuale de 6,30% și, respectiv, 7,20%.
Pe 3 ani....E greu de spus. Da, asa se vorbește și se spera, ca la anul viitor (si urmatorul) sa scadă și inflația la oficial. Dar cine poate știi ce va fi? Mai e si an electoral incarcat cu pomenile aferente. Vedeti acum, zilele astea ce greu e sa se hotarasca sa taie guvernul din cheltuieli si din pomeni.
Și mai depinde de situația dumneavoastră. Știți ca trebuie sa țineți banii acolo toată perioada caci altfel pierdeți dobânda. Poate aveți o adversitate crescuta fata de risc și evitați investitiile în alte domenii cum ar fi bursa de valori?
E cu dus întors și cum nimeni nu s-a născut profet, nici sfaturi în acest sens e bine sa nu dau.
Ultima modificare: Vineri, 1 Septembrie 2023
george-neagu, moderator


george-neagu a scris:

Titlurile de stat TEZAUR, cu maturități de 1 an și 3 ani, cu dobânzi anuale de 6,30% și, respectiv, 7,20%.
Pe 3 ani....E greu de spus. Da, asa se vorbește și se spera, ca la anul viitor (si urmatorul) sa scadă și inflația la oficial. Dar cine poate știi ce va fi? Mai e si an electoral incarcat cu pomenile aferente. Vedeti acum, zilele astea ce greu e sa se hotarasca sa taie guvernul din cheltuieli si din pomeni.
Și mai depinde de situația dumneavoastră. Știți ca trebuie sa țineți banii acolo toată perioada caci altfel pierdeți dobânda. Poate aveți o adversitate crescuta fata de risc și evitați investitiile în alte domenii cum ar fi bursa de valori?
E cu dus întors și cum nimeni nu s-a născut profet, nici sfaturi în acest sens e bine sa nu dau.




Mulțumesc frumos! Mă gândeam să optez pentru perioada de trei ani ( am greșit când am menționat cinci) având în vedere că e o dobândă bunicica ( 7,2 ) . E posibil la anul să scadă cu toate că în 2022 a fost 8% dar în 2021 3,7% .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare de viata la ing!!! hermione71 hermione71 Buna ziua...Ma intereseaza...daca am incheiat o polita ASIGURARE DE VIATA tip MERIT, la ING,,acum 5 ani... si , in contul meu sunt mai putini bani, decat am ... (vezi toată discuția)
Un sfat... Gheorgheni Alina G Gheorgheni Alina G As dori si eu un sfat referitor la un credit de nevoi personale luat in 2007 pe o perioada de 10 ani cu dobanda variabila. Dobanda a fost de 11% in 2007, a ... (vezi toată discuția)