Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Va rog un sfat; intenționez să investesc in titluri ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Va rog un sfat; intenționez să investesc in titluri de stat ...

Va rog un sfat; intenționez să investesc in titluri de stat emisiunea 23 august - 14 septembrie. Pe ce perioada considerați că ar fi mai bine să investesc: unul sau cinci ani? Mulțumesc.
Titlurile de stat TEZAUR, cu maturități de 1 an și 3 ani, cu dobânzi anuale de 6,30% și, respectiv, 7,20%.
Pe 3 ani....E greu de spus. Da, asa se vorbește și se spera, ca la anul viitor (si urmatorul) sa scadă și inflația la oficial. Dar cine poate știi ce va fi? Mai e si an electoral incarcat cu pomenile aferente. Vedeti acum, zilele astea ce greu e sa se hotarasca sa taie guvernul din cheltuieli si din pomeni.
Și mai depinde de situația dumneavoastră. Știți ca trebuie sa țineți banii acolo toată perioada caci altfel pierdeți dobânda. Poate aveți o adversitate crescuta fata de risc și evitați investitiile în alte domenii cum ar fi bursa de valori?
E cu dus întors și cum nimeni nu s-a născut profet, nici sfaturi în acest sens e bine sa nu dau.
george-neagu, moderator

george-neagu a scris:

Titlurile de stat TEZAUR, cu maturități de 1 an și 3 ani, cu dobânzi anuale de 6,30% și, respectiv, 7,20%.
Pe 3 ani....E greu de spus. Da, asa se vorbește și se spera, ca la anul viitor (si urmatorul) sa scadă și inflația la oficial. Dar cine poate știi ce va fi? Mai e si an electoral incarcat cu pomenile aferente. Vedeti acum, zilele astea ce greu e sa se hotarasca sa taie guvernul din cheltuieli si din pomeni.
Și mai depinde de situația dumneavoastră. Știți ca trebuie sa țineți banii acolo toată perioada caci altfel pierdeți dobânda. Poate aveți o adversitate crescuta fata de risc și evitați investitiile în alte domenii cum ar fi bursa de valori?
E cu dus întors și cum nimeni nu s-a născut profet, nici sfaturi în acest sens e bine sa nu dau.

Mulțumesc frumos! Mă gândeam să optez pentru perioada de trei ani ( am greșit când am menționat cinci) având în vedere că e o dobândă bunicica ( 7,2 ) . E posibil la anul să scadă cu toate că în 2022 a fost 8% dar în 2021 3,7% .