Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... AUTORIZATIE DE MEDIU ?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

AUTORIZATIE DE MEDIU ?

Am un cazan de tuica pentru care am depus actele necesare eliberarii autorizatiei la primarie respectiv camera de comert. Am completat formularul care specifica faptul ca îndeplinesc condiţiile de funcţionare prevăzute de legislaţia specifică în domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protecţiei mediului, protecţiei muncii şi apărării împotriva incendiilor şi cerinţele reglementărilor specifice protecţiei consumatorului pentru activitatea desfăşurată, precum şi normele de calitate a produselor şi serviciilor puse pe piaţă.
Mai este necesara optinerea unei Autorizatii de Mediu ?
Autorizatia de mediu se obtine in functie de cosul CAEN. Acum cu intrarea in UE am inteles ca PF-urile se vor desfiintasi va trebui sa-ti faci societate. Cand obtii certificatul constator de la ORC ( camera de comert- cum l-ai numit tu) citeste-l cu atentie si vezi daca face mentiunea ca iti este necesara autorizatia. Daca nu spune-mi codul CAEN pentru care ai autorizatie si-ti spun sigur daca ai nevoie sau nu. Si productie tare!!!!!!!
daca se constata ca activitatea pe care o desfasori trebuie sa fie autorizata de catre mediu, in mod sigur ti se va trimite o adresa prin care ti se va pune in vedere faptul ca ai obligatia de a obtine autorizatia de mediu pentru activ. desfasurata. nu cred ca e cazul...
dvs. trebuie sa depuneti o cerere privind functionarea cazanului de tuica si atunci ei vor studia daca este necesar sau nu o autorizatie de mediu, stati linistiti ca nu va iarta ei asa usor