Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietarul trebuie să returneze chiriașului restul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietarul trebuie să returneze chiriașului restul de garanție ...

Proprietarul trebuie să returneze chiriașului restul de garanție rămas după achitarea ultimei întrețineri sau păstrează toată garanția, deși a spus chiriașului că-i va returna diferența rămasă? Nu-i mai răspunde la mesaje și nici la telefon. Unde se poate adresa chiriașul? Mulțumesc frumos.
Buna ziua, depinde pentru ce a fost retinuta garantia conform contract. Daca a fost retinuta pentru plata chiriei, atunci diferenta se acopera din garantie, daca a fost retinuta pentru depagubiri rezultate din nerespectarea altor obligatii precum deteriorarea bunului inchiriat, atunci se restituie daca nu exista astfel de pagube. Trebuie sa va adresati unui avocat care in urma analizarii situatiei dvs concrete in functie de clauzele contractuale si legislatia incidenta, va poate comunica demersurile necesare si va poate ajuta cu intreprinderea acestor demersuri.