Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Usa subsol de bloc Buna seara, Se da urmatoarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Usa subsol de bloc Buna seara, Se da urmatoarea situatie: un ...

Usa subsol de bloc

Buna seara,
Se da urmatoarea situatie: un vecin de bloc doreste sa mute usa de la subsol , pe lateralul scarii de acces. Se poate face aceasta mutatie? Din ce am citit eu , ar fi necesara o autorizatie de constructie, insa pe langa aceasta, ce mai este necesar? Este ok dpdv isu (inaltimea usii va fi mai mica)? A mai intampinat cineva aceasta situatie?

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!
Presedintele a luat la cunostinta solicitarea vecinului si i-a spus sa faca rost de voturi (50+1) neaducand in vedere autorizatiile necesare. Mutarea usii este un moft al vecinului, care doreste sa isi mai monteze o a 2.a usa de la intrare, fara acordul locatarilor. Motiveaza ca usa e veche si miroase de la subsol..

w_v_w_v a scris:

Legea 196/2018
[ link extern ]
ART. 51
Adunarea generală a asociației de proprietari hotărăște, cu acordul a două treimi din numărul
total al proprietarilor din condominiu, asupra oricărei acțiuni vizând modernizarea condominiului,
cum ar fi transformarea unuia sau mai multor elemente de echipament existent aparținând
imobilului respectiv, adăugarea de elemente noi, amenajarea corpurilor de clădiri destinate
folosinței comune sau crearea unor astfel de corpuri, cu condiția ca ea să fie conformă destinației
condominiului, cu respectarea legislației în vigoare.

Prin blocuri e plin de locatari "tampiti" care mai de care cu ideii.
Amplasarea usii pe lateral ar face usa mai mica si ar face sa cobori direct pe ;ateralul unor trepte.
Nu aveti presedinte sa il notifice pe respectivul cu ideii ?
Daca apoi un locatar se adreseaza inspectoratului de stat in constructii si primariei va fi amendat si el si asociatia.

Pai aduceti-i la cunostinta ca o a 2-a usa presupune ocuparea proprietatii comune si asta snu se poate si il veti reclama la primarie si pana va scoate usa si reduce la starea initiala asociatia ii va pune chirie cat va dori.
Sa isi puna cate usi vrea 2 3 4 dar pe interior si usa cu filtre ca sa fie aer proaspat.
Sa curete subsolul, sa puna usa buna la subsol
Nivea, utilizator