Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Am primit acest e-mail de la angajator. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Am primit acest e-mail de la angajator. Este legal? ...

Bună ziua.
Am primit acest e-mail de la angajator.
Este legal?
Menționez ca nu am semnat nimic și ca informarea a fost doar pe email.
-Incepand imediat, toti fumatorii trebuie sa se deponteze la iesierea din spatiul clinicilor/spitalului pentru tigara, si sa se reponteze la intrarea in incinta. Pentru corectitudine fata de toata lumea, vom considera cele 30 de minute de pauza de masa ca fiind inlocuite de pauze la tigara. Atentie, tot pentru corectitudine fata de toti colegii nostri, pauzele de tigara mai lungi de 30 de minute pe zi (cumulat) vor fi scazute din timpul de lucru normal (sau din orele suplimentare, dupa caz).
informarea face parte si din Reg. Intern?
Nu s a transmis nici o mențiune de schimbare sau adăugare la regulamentul intern.
Ni s a transmis doar acest e-mail

Cornel Vasile a scris:

informarea face parte si din Reg. Intern?

Luca Tudor, utilizator
Este legal să nu se fumeze in incinta spitalului.
Este legal să se plătească doar timpul de muncă.
Invocarea necunoașterii legiilor nu vă apară in nici un fel.
Că ați fost informat prin e-mail este foarte bine dar nu era necesar pentru că trebuie să cunoașteți legile astea.

mitabiciclista, utilizator
Pauzele, cu excepţia dispoziţiilor contrare din contractul colectiv de muncă aplicabil şi din regulamentul intern, nu se vor include în durata zilnică normală a timpului de muncă.

Prin urmare, pauza de tigara nu este inclusa in durata timpului de munca.