avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Am primit acest e-mail de la angajator. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Am primit acest e-mail de la angajator. Este legal? ...

Bună ziua.
Am primit acest e-mail de la angajator.
Este legal?
Menționez ca nu am semnat nimic și ca informarea a fost doar pe email.
-Incepand imediat, toti fumatorii trebuie sa se deponteze la iesierea din spatiul clinicilor/spitalului pentru tigara, si sa se reponteze la intrarea in incinta. Pentru corectitudine fata de toata lumea, vom considera cele 30 de minute de pauza de masa ca fiind inlocuite de pauze la tigara. Atentie, tot pentru corectitudine fata de toti colegii nostri, pauzele de tigara mai lungi de 30 de minute pe zi (cumulat) vor fi scazute din timpul de lucru normal (sau din orele suplimentare, dupa caz).
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:17, 4 Septembrie 2023
informarea face parte si din Reg. Intern?
Nu s a transmis nici o mențiune de schimbare sau adăugare la regulamentul intern.
Ni s a transmis doar acest e-mail

Cornel Vasile a scris:

informarea face parte si din Reg. Intern?

Ultima modificare: Luni, 4 Septembrie 2023
Luca Tudor, utilizator
Este legal să nu se fumeze in incinta spitalului.
Este legal să se plătească doar timpul de muncă.
Invocarea necunoașterii legiilor nu vă apară in nici un fel.
Că ați fost informat prin e-mail este foarte bine dar nu era necesar pentru că trebuie să cunoașteți legile astea.

Ultima modificare: Luni, 4 Septembrie 2023
mitabiciclista, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pauzele, cu excepţia dispoziţiilor contrare din contractul colectiv de muncă aplicabil şi din regulamentul intern, nu se vor include în durata zilnică normală a timpului de muncă.

Prin urmare, pauza de tigara nu este inclusa in durata timpului de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pauza de tigara reglementata legal? ccosmin ccosmin buna ziua va rog sa-mi spuneti daca exista vreo lege in Romania care reglementeaza pauza de tigara? Am colegi fumatori care sustin ca se acorda 5 minute la ... (vezi toată discuția)
Pauza de tigara marin123 marin123 Buna ziua, Am citit un post de prin iunie 2009, \"Pauza de tigara reglementata legal?\", care mi-a raspuns la cateva intrebari, dar nu la toate. Nu am ... (vezi toată discuția)
Pauza de masa Bazilman Bazilman In cazul unui program de lucru de 9 ore din care 1 ora este pauza: Ce cuprinde aceasta pauza? In aceasta pauza de masa se pot contoriza toate celelalte ... (vezi toată discuția)