Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua! Datele bancare și personale aparținând ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua! Datele bancare și personale aparținând unui client ...

Buna ziua! Datele bancare și personale aparținând unui client al unei instituții financiare au fost divulgate de către un angajat al acestei instituții părinților clientului fara acordul acestuia, totodată angajatul instituției solicitand si o sumă de bani pentru plata unei rate, deasemenea fara acordul clientului. In același timp angajatul instituției emite și chitanță in lipsa clientului. Analizând informațiile descrise anterior, s-a încălcat regulamentul 679/2016 privind protectia datelor personale? Și totodată însușirea unei sume de bani prin inselaciune și emiterea unei chitanțe in absența persoanei respective nu se încadrează la infracțiunea de fals? Va mulțumesc pentru răspunsurile d-voastră.
Care date personale au fost divulgate, in concret, si care este prejudiciul pentru persoana in cauza? aceste informatii sunt necesare pentru a verifica o eventuala incalcare a regulamentului.
Referitor la o posibila infractiune, potrivit art 1472 Cod civil - Plata poate să fie făcută de orice persoană, chiar dacă este un terţ în raport cu acea obligaţie. Din cate inteleg parintii au platit la banca rata pentru copilul lor major, iar banca a emis chitanta pe numele acestuia, scazand suma din datorie. Aparent, nu pare a fi o infractiune de inselaciune sau fals.
Va mulțumesc pentru răspunsul d-voastră. In ceea ce privește natura informațiilor respective, suma datorata instituției respective, contul titularului care apare pe chitanța emisă în urma efectuării plății nu sunt date confidențiale ale clientului? Drept urmare în afara de codul PIN, orice alt tip de informație nu se consideră confidențială, indiferent de natura relației dintre client și persoana căruia i s-au comunicat informațiile? Poate am omis sa precizez, angajatul IFN-ului s-a deplasat la domiciliul clientului fara a obține o aprobare in prealabil. In ceea ce privește prejudiciul produs, după acel incident, relația din interiorul familiei a suferit anumite modificări, degradandu-se. Conform art.82 alin. 1" Orice persoana care a suferit un prejudiciu material SAU MORAL ca urmare a unei încălcării a prezentului regulament are dreptul să obțină despăgubiri de la operator sau de la persoana împuternicită se operator pentru prejudiciul suferit ". Probabil nu am înțeles eu in ce categorie se situează aceste informații.
Cu respect,
Marian Dobre.

SCA IONESCU & NOVAC a scris:

Care date personale au fost divulgate, in concret, si care este prejudiciul pentru persoana in cauza? aceste informatii sunt necesare pentru a verifica o eventuala incalcare a regulamentului.
Referitor la o posibila infractiune, potrivit art 1472 Cod civil - Plata poate să fie făcută de orice persoană, chiar dacă este un terţ în raport cu acea obligaţie. Din cate inteleg parintii au platit la banca rata pentru copilul lor major, iar banca a emis chitanta pe numele acestuia, scazand suma din datorie. Aparent, nu pare a fi o infractiune de inselaciune sau fals.