Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, in legatura cu legea in care rezidentii pot ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, in legatura cu legea in care rezidentii pot urma doar ...

Buna ziua, in legatura cu legea in care rezidentii pot urma doar 3 programe de rezidentiat si 10 ani in total. Aceasta lege se aplica retroactiv? Daca urmezi al patrulea rezidentiat dar nu depasesti 10 ani in total cu finalizarea ultimului este o problema?
Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile.

Incepând cu data de 1 ianuarie 2023, pentru medicii care promovează un nou concurs de rezidențiat, și sunt confirmați prin ordin al ministrului sănătății, va exista limita a maximum 10 ani de pregătire.
Aceștia vor putea începe maximum 3 programe de rezidențiat dacă nu finalizează cel puțin unul dintre acestea cu promovarea examenului de specialist. La calculul celor 3 programe de rezidențiat se iau în considerare și eventualele schimbări de specialitate.
[ link extern ] /
Si daca eu sunt in prezent la al treilea rezidentiat pot sa imi schimb specializarea? Avand in vedere ca nu am promovat un nou concurs incepand cu data de 1 ianuarie 2023

Va multumesc pentru raspuns!

Cornel Vasile a scris:

Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile.

Incepând cu data de 1 ianuarie 2023, pentru medicii care promovează un nou concurs de rezidențiat, și sunt confirmați prin ordin al ministrului sănătății, va exista limita a maximum 10 ani de pregătire.
Aceștia vor putea începe maximum 3 programe de rezidențiat dacă nu finalizează cel puțin unul dintre acestea cu promovarea examenului de specialist. La calculul celor 3 programe de rezidențiat se iau în considerare și eventualele schimbări de specialitate.
[ link extern ] /

Alex045, utilizator